Kadına Şiddete Hayır!!” Mı?


Kadına Şiddete Hayır!!” Mı?

Kadına şiddet dediğimiz şey nedir? Sanırım bundan bahsetmeden önce şiddetin ne olduğundan bahsetmeliyiz. Şiddet, her insanın hayatının her alanında karşılaşabileceği, kişiye güç ve baskı uygulanmasıdır. Şiddet insana bedensel veya ruhsal açıdan büyük zararlar veren, bireysel veya toplu hareketler bütünüdür. Şimdi şiddeti biraz daha özelleştirip, kadına şiddetten bahsedelim. Kadının insan haklarını ihlal eden her türlü davranış ve söylem kadına yönelik şiddetin tanımı içinde yer alır. Tehdit, dayatma ve kontrol kullanılarak kadın üzerinde baskı ve üstünlük kurmayı kadına şiddet örneklerinden sayabiliriz. Kadına yönelik şiddet 5 farklı yolla ortaya çıkar. Gelelim onlara.

Kadına Şiddet

*Fiziksel Şiddet: Vurma, yumruk atma, ısırma, tokatlama, yakma, silahla yaralama, kesme ve bu gibi durumlar sonrasında veya başka bir durum sebebiyle ortaya çıkan tedavi ihtiyacına rağmen kadının tedavi görmesini engelleme, fiziksel şiddettir.

*Sözel Şiddet: Küfür, aşağılama, hakaret etme, alay etme, emir verme ve kadına yönelik yıkıcı eleştirilere bulunma sözel şiddettir.

*Cinsel Şiddet: İstenmeyen cinsel davranış ve eylemlere zorlama, tecavüz, kadını cinsiyetinden ötürü aşağılama, cinsel organlara zarar verme, istemediği bir bebeği doğurmaya veya kürtaja zorlama, cinsel ilişki esnasında zor ve güç kullanmayı cinsel şiddet örnekleri olarak verebiliriz.

Kadına Şiddet

*Duygusal Şiddet: Sosyal çevresiyle, akrabalarıyla görüşmesini engelleme, dışarıya çıkmasını engelleme, kendini öldürmekle tehdit etme, tekin etme, küsme, kadına kendini değersiz hissettirme, cep telefonunu veya eşyalarını ondan habersiz karıştırma, fiziksel bir etki haricinde ve ruh sağlığını olumsuz olarak etkileyen her türlü davranış ve yaklaşım duygusal şiddettir.

*Ekonomik Şiddet: Kadını zorla çalıştırma veya çalışma hakkının elinden alınıp, çalışmasının engellenmesi, kadına para vermemek veya parayı kullanarak onu aşağılamak, devamlı olarak hesap sormak, kadını borçlanmaya zorlamak gibi ekonomik baskı içeren her türlü eylem ekonomik şiddettir.

Bugün dünya üzerinde yaşayan kadınlardan yarısı eşleri, babaları, partnerleri tarafından şiddete maruz kalıyor. Her yıl Çin’de dünyaya gelen bir milyon kız çocuğu doğar doğmaz öldürülüyor. Dünyada bu şekilde katledilen kadın sayısı 40-50 milyonu buluyor. Her yıl 2 milyon kadın sınır ötesi kadın ticaretinde kullanılıyor. ABD sınırları içerisinde her 6 dakikada bir, bir kadın tecavüze uğruyor. İngiltere’de her 7 kadından biri tecavüze uğruyor. Fransa’da her ay 6 kadın aile içi şiddet yüzünden yaşamını kaybediyor. Türkiye’de geçtiğimiz 2020 yılı içerisinde 409 kadın yaşama gözlerini yumdu. 2021 yılı içerisinde ise şimdiden 77 kadınımızı kaybettik. Tüm bu bahsettiklerim ışığında sormak istiyorum. Peki sizce gerçekten de kadına şiddete hayır mı?


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe