Türkiye’de Görmeniz Gereken 10 Yer


Türkiye'de Görmeniz Gereken 10 Yer

Türkiye 81 iliyle bir çok kültüre ve görülmesi gereken turistik mekanlara sahiptir. Bunlar arasından nereye gideceğimizi seçebilmek neredeyse olanaksızdır. Yine de size 10a indirgeyerek kısa bir liste yaptık. Türkiyenin güzelliklerini özetlemeye yetmese de güzel bir başlangıç olacağını düşündük. Dünyanın 6.en çok turist alan ülkesinde yaşayanlar olarak, biz de, ender güzelliklerin nerede olduğunu bilip oraları gezip görmeliyiz.

Yedigöller, Bolu

Dağların arasında bulunan vadilerde zamanla oluşmuş ve yan yana sıralanmış göllerdir. Yedigöller, doğa hayranları için ideal bir mekandır. Sessiz çevresi, manzaraları, yürüyüşe açılmış değişik arazileri, şelaleri ve bol çeşitli bitkileriyle kamp,fotoğraf çekimi,piknik,spor gibi bir çok faaliyet sunar.

Türkiye'de Görmeniz Gereken 10 yer

Damlataş Mağarası, Alanya

Alanyada bir çok mağara vardır. Dünyaca ünlü olanı ise Damlataş’tır. Büyüleyici güzelliği yanı sıra astım hastalarının iyi havası için gidip gezdiği bir mağaradır. Doktor kontrolünde mağarada belli bir süre oturarak 21 günlük tedavi kürü uygulayan hastalar vardır. Damlataş Mağarası, 1948 yılında liman inşaatında kullanılacak taş için ocak açılması sırasında bulunmuştur.

Türkiye'de görmeniz gereken 10 yer

 

Aydar Yaylası, Rize

Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı yayla Çamlihemşin ilçesine 16 km mesafede. Ayder, zengin bitki çeşitlerinin yanı sıra kaplıcalarıyla çok tercih edilir. Osmanlı döneminden beri şifalı suyu ile ilgi odağı olan Ayder 1987 yılında turizm merkezi ilan edilmiş, romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına şifa verdiği iddia edilen, 260 metre derinlikten gelen 50 derece sıcaklığındaki kaplıcalarından faydalanılabilmesi için modern turistik tesisler inşa edilmiştir.

Türkiye'de Görmeniz Gereken 10 yer

Eğirdir Gölü, Isparta

Eğirdir Gölü’nün manzarası yılın her mevsimi harikadır. Çamgöbeği renginde olan göl, bazı gün ve saatlerde değişik renkler alabilir. Bu yüzden kimi zaman yerli insanlar tarafından ”yedi renkli göl” olarak adlanlandırılıyor. Yumuşacık suyu, kamp kurma imkanları ve aşırı lezzetli deniz ürünü yemekleriyle oradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Türkiye'de Görmeniz Gereken 10 Yer

İznik, Bursa

Harika çinileri ve erken Hristiyan dönemi yapıtlarıyla ünlüdür. Türk tarihinde çini en parlak dönemini burada yaşamıştır. Bursa’ya yolunuz düşerse mutlaka buraya uğrayın çünkü insanları da çok samimi doğası da. Sade evler, güzel sokaklar ve el değmemiş doğasıyla sizi kendine çekiyor.

Türkiye'de görmeniz gereken 10 yer

Pamukkale, Denizli

Antik çağlardan beri çok önemli bir kültür merkezi olan Pamukkale şifali kaplıcaları ve tarihi güzellikleriyle adını duyurmuştur. Kalsiyum oksit içeren termal sulardan oluşan traventerleri dünyanın sayılı doğal alanlarındandır. Adını pamuk gibi beyaz traventerlerinden alan Pamukkale ile iç içe olan antik kent Hierapolis ise binlerce yıllık medeniyetin tarihini taşır.

Türkiye'de Görmeniz Gereken 10 Yer

Uzungöl, Trabzon

Uzungöl, dağların arasına gizlenmiş bir hayal gibidir. Yeşilin her tonu vardır, rengarenk çiçekler, yayla serinliği… Yapılar henüz çoğalmadan yolunuzu Uzungöl’e düşürün.

Türkiye'de Görmeniz Gereken 10 Yer

Ölüdeniz, Fethiye

Fethiye’ye bağlı Ölüdeniz’de dünyanın en güzel kumsallarından birinde denize girme şansı yakalarsınız. Gezebileceğiniz yerler arasında ”Kelebekler Vadisi” ve ”Gemiler Adası” vardır. Babadağ’dan yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

Türkiye'de Görmeniz Gereken 10 Yer

Şirince, Ege

İzmi’in Efes harabelerinin bulunduğu Selçuk ilçesinin doğusunda üzüm bağları, meyve bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili bir Rum köyüdür Şirince. Mahalle içinde harap durumda olan iki Rum kilisesi bulunmaktadır. Şirince’ de hiç bir ev diğerinin manzarasını kapatmaz. Köyde şarap üretimi yüksek seviyede vardır.
Türkiye'de Görmeniz Gereken 10 Yer

Saklıkent, Fethiye Antalya

Fethiye-Antalya arasındaki 18 km. uzunluğundaki Saklıkent, olağanüstü güzellikler sunan bir vadi olarak karşımıza çıkıyor. İlerlemek için kayalara tırmanacağınız mekan size farklı bir deneyim sunacak. Güneş ışınlarının gireyemeceği kadar dar ve yüksekte olan bir kanyondur saklıkent. Bu yüzden orada yürüyüşe çıktığınızda ferahlayacaksınız. Kanyonun buz gibi sularının üstünde kurulmuş divanlarda yemek yiyebilir ve görüp görebileceğiniz en güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Türkiye'de Görmeniz Gereken 10 Yer

 

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.