Türk Kahvesinin En Farklı Hali! Bu İpucuyla Tam Kıvamında…


Türk Kahvesi

Türk Kahvesinin En Farklı Hali ! Bu İpucuyla Tam Kıvamında… 

Kültürümüzün simge içeceklerinden birisi; Türk Kahvesinin En Farklı Hali ! Bu ipucuyla tam kıvamında… Türk kahvesi namı diğer kırk yıl hatırlı içeceğimiz… Özellikle dost muhabbetlerinde ve ziyaretlerde ayrı bir yeri olan Türk kahvesinin tam kıvamında yapılması da önem arz etmektedir. Bir nevi ritüel haline gelen Türk kahvesi yapım teknikleri bu güzel içeceğin tadını etkilemektedir. 

Bilindiği gibi Türk kahvesinin en önemli özelliklerinden birisi; diğer pek çok kahve çeşidinin aksine telvesi ile birlikte servis edilmesi ve bol köpüklü olmasıdır. Türk kahvesinin öne çıkan bu özelliklerinin yanı sıra son yıllarda farklı pek çok çeşidi dikkat çeker hale gelmiştir. Bunlardan öne çıkan içeriklerden birisi menengiç kahvesi olmaktadır. 

Türk Kahvesinin En Farklı Hali…Menengiç Kahvesi 

Tıpkı klasik yapım Türk kahvesi gibi geleneksel bir lezzet olan menengiç kahvesi; özellikle daha hafif bir kahve çeşidi tüketmek isteyenler için idealdir. Peki Türk kahvesinin bu değişik hali nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir? Yazımızda menengiç kahvesi yapım aşamaları ve ayrıntılarına dair bilgi sunmaya devam ediyoruz. 

Türk Kahvesinin En Farklı Hali

Menengiç Kahvesi Yapımı 

Diğer Türk kahvesi çeşitlerinde olduğu gibi cezve yöntemi ile yaklaşık 2 çay kaşığı menengiç kahvesi her bir fincan için eklenir. Bir kahve fincanı kadar süt konulur; sert kahve tadı sevenler için süt yerine su tercihi de mümkündür. Yine diğer kahve çeşitlerindeki gibi dileğe bağlı olarak şeker ilavesi gerçekleştirilir ve ocaktaki kahve köpürmeye başlayana kadar karıştırılarak kısık ateşte tutulur. Köpükler belirgin hale gelmeye başladığında ocaktan alınır ve kahveler fincanlara pay edilir. 

Aslında menengiç kahvesi yapımı itibarıyla Türk kahvesinin diğer çeşitlerinden çok da farklı değildir. Bu kahve türünü farklı kılan unsur çedene ya da menengiç adıyla bilinen bir malzeme ile hazırlanıyor oluşu ve isteğe bağlı olarak sütlü şekilde yapılışıdır. Dolayısıyla menengiç kahvesinin; yapımı itibariyle de bir Türk kahvesi çeşidi olduğunu söylemek mümkündür.  

Menengiç kahvesi yapımında püf nokta elbette ki her şeyden önce taze ürün kullanımıdır. Aynı zamanda kişinin tercihine bağlı olarak süt ya da su konulması ve şeker oranının doğru tutturulması bu kahvenin dikkat edilmesi gereken en önemli ipuçları arasında yer alır. Türk kahvesi sevenler ve farklı tatları da denemek isteyenler için dikkat çeken diğer Türk kahvesi çeşitleri ile devam edelim. 

 Farklı Türk Kahvesi Çeşitleri 

Türk kahvesinin buram buram kokusuna ve efsane lezzetine küçük dokunuşlar yapan farklı Türk kahvesi çeşitleri denemek isteyenler için birbirinden güzel tarifler sunuyoruz. Gelin bu leziz kahve çeşitlerini neler birlikte bakalım: 

Türk Kahvesinin En Farklı Hali

Mis Kokulu Portakallı Türk Kahvesi  

Türk kahvesinin lezzetine bir de portakal araması eklenince ortaya nefis bir içecek çıkıyor. Genelde tatlı tariflerini yapıştırdığımız portakal aramasını Türk kahvesinde de gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz.  

İki farklı ve yoğun tadı bir arada barındıran portakallı Türk kahvesinin yapımı oldukça kolay. İçi oyma yöntemi ile boşaltılan portakalın kabuğu cezve yerine kullanılır ve çok kısık ateşte içerisinde kahve pişirilir. Hem ilginç leziz sunum yöntemlerinden birisini barındıran Türk kahveniz hazır! 

Şifa Kaynağı Zencefilli Türk Kahvesi 

 Genellikle hasta olduğumuzda şifa bulmak için bitki çaylarına yöneliriz. Hem kahve seviyorsanız hem de bu çeşitlere bir alternatif eklemek istiyorsanız zencefilli Türk kahvesi tam size göre. Gerek tatlılarda gerek tuzlularda beğeni ile tüketilen ve çok faydalı olduğu bilinen zencefil ile Türk kahvesinin birleşimi bambaşka bir tat ortaya çıkarıyor.  

Türk kahvesini normal hazırlama yöntemi ile hazırlarken bir fincan kahve için yaklaşık yarım çay kaşığı kadar toz zencefil ekleyerek müthiş bir aromaya sahip ve yararlı zencefilli Türk kahvesini hazırlamak mümkün. 

Türk Kahvesinin En Farklı Hali

Kakuleli Türk Kahvesi 

Şifalı içeceklerden yola çıkmışken; kakuleli Türk kahvesi nerede bahsetmeden geçmek olmaz.  Kakuleli Türk kahvesi; hem çok faydalı olduğu bilinen hem de etkili aroması ile dikkat çeken tatlardan birisi. Türk kahvesi ritüelini daha da şifalı ve leziz hale getirmek isterseniz pişirme esnasında 2-3 tane kakule eklediğiniz içeceğinizi keyifle tüketebilirsiniz. Birbirinden güzel Türk kahvesi çeşitleri ve tariflerine değindiğimiz yazımızın sonuna geldik. Yukarıdaki örneklere değişik pek çok çeşit ekleyerek, yeni tatlar elde etmek ve Türk kahvesini çeşitlendirmek de mümkündür.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.