Taze Soğan Nasıl Uzun Süre Saklanır?


Taze Soğan

Her yiyecek özelliklerine göre farklı saklama şekillerinde muhafaza edilmedilir. Bu da mutfakta işlerin kolaylaşmasını ve konforun artmasını sağlar. Yeşillikler, diğer yiyeceklere oranla çok daha hızlı bozulabilmektedir. Marketten yeşillik aldıktan birkaç gün sonra ürünlerin bozulması muhtemeldir. Haliyle bu da yemek yapan kişiler için çok can sıkıcı olabilir. Özellikle, her yemeğe lezzet katan, salataların vazgeçilmeyen sebzesi yeşil taze soğanların kullanım ömrünü uzatmak her kadının istediği bir şeydir. Peki bu kadar sağlıklı bir ürünü nasıl muhafaza etmemiz gerekir? Gelin yazımızın devamında sizlerle bunu konuşalım.

Taze Soğanı Nasıl Uzun Süre Muhafaza Ederim?

Yeşilliklerin bozulmasını hızlandıran en önemli etkenlerden birisi buzdolabına nemli ve ıslak bir şekilde koymaktır. Hava ile temasını en aza indiren özel saklama kapları kullandığınızda, soğanlarınızın taze kalma süresi artacaktır. Eğer aldığınız taze soğanların iki üç günden daha uzun süre dolabınızda taze kalmasını istiyorsanız, yemeklerinize her daim katabileceğiniz soğanınız olsun istiyorsanız saklama kapları ile hava ile temasını en aza indirin. Bu sayede taze soğanlarınızın 10 güne kadar taze bir şekilde muhafaza olacaktır.

Çoğu kadın taze soğanlarını kullanıma hazır hale getirip derin dondurucuya atmaktadır. Bu yöntem ile hem yemeklerinizi yapmak daha pratik olacak, aynı zamanda size vakit de kazandıracaktır. Çok fazla tercih edilen ve sık karşılaşılan bir yöntem olmasa da, derin dondurucuda saklayacağınız taze soğanlarınızın ömrünü aylara çıkarabilirsiniz. Eğer bu yöntemi uygulamak istiyorsanız öncelikle soğanlarınızı istediğiniz boyutta ve şekilde doğrayın. Daha sonra pet şişe veya poşetlere yerleştirerek derin dondurucuya yerleştirin. İşte elinizin altında her daim hazır ve tap taze yeşil soğanlar!

Yeşil soğanlarınızın buzdolabında uzun süre kalmasını istiyorsanız, gazete kağıdı yerine buzdolabı poşeti veya havlu kağıtları tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Eğer yeşil soğanlarınızı oda sıcaklığında ve 1 hafta süresince taze tutmak istiyorsanız sudan yardım alabilirsiniz. Taze soğanların kök yerlerini su dolu bir kaba yerleştirin. Dilerseniz buzdolabında da bu şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Tüm bunların yanında aldığınız ürünlerin gününde tüketilmesinden yana olduğumuzu unutmayın. Günlük yetecek kadar yeşillik almanız daha sağlıklı olacaktır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe