Çamaşır Suyu Olmadan Çamaşır Nasıl Dezenfekte Edilir?


Çamaşır Suyu

Kimyasal madde olan çamaşır suyu, günlük hayatta herkes tarafından kullanılan bir bileşendir. Tuvalet, fayans, ıslak zemin, banyo temizliği gibi farklı alanlarda sık sık kullanılır. Oksidizasyon yoluyla etkilerini sağlar. Haliyle kimyasal olmasından dolayı birçok zararları da vardır. Bu zehirli kimyasallar vücudumuz için oldukça tahrip edicidir. Peki biz bu zararların ne kadar farkındayız hiç düşündünüz mü? Vücudumuzda, iç organlarımızda, çevremizdekilerde, hücrelerimizde ve hücre iç organlarımızda ciddi sorunlara yol açan bu kimyasalları kullanmak yerine, başka alternatiflere yönelmemizde fayda var.

Her ne kadar lavaboları, sararmış bardakları, klozetleri tertemiz ve pırıl pırıl yapmasıyla bizleri cezbetse de, ortaya çıkaracağı sorunlar daha önemli konudur. Şimdi soracaksınız; evimizi ve çamaşırlarımızı pırıl pırıl yaparken bize zarar vermeyecek bir dezenfekte oluşturmamız mümkün mü? Elbette mümkün arkadaşlar. Gelin çamaşır suyu yerine kullanabileceğimiz birçok alternatifi konuşalım biraz da.

Çamaşır Suyuna Alternatif Ne Kullanabilirim?

Annelerimizin vazgeçmediği ve her evde sürekli görmeye alıştığımız bu zararlı kimyasal yerine kullanabileceğimiz birçok alternatif bulunmakta. Doğal ve sağlıklı ürünlerle oluşturacağınız dezenfektanlar ile evleriniz ve çamaşırlarınız tertemiz olacak. Şimdi size kolayca hazırlayabileceğiniz doğal çamaşır suyu tarifini veriyorum:

  • 1 su bardağı su
  • 1 çorba kaşığı limon suyu
  • Limon uçucu yağı
  • 1 fincan oksijenli su
  • Sprey şişesi

Tüm malzemeleri karıştırıp sprey şişenize koyun. 1 ay kullanım süresi olan doğal çamaşır suyunuzu, karanlık bir ortamda muhafaza ederseniz daha sağlıklı olur. Ölçülerini kullanım alanı ve yoğunluğuna göre arttırabilirsiniz. Peki bu karışımın içinde bulunanlar ne işe yarayacak, biraz da bunlardan bahsedelim.

Limon suyu: Doğal bir beyazlatıcı olmasından çamaşırlarınızın beyazlamasını sağlayacak.

Oksijenli su: Dezenfekte etme görevini üstlenir. Aynı zamanda antiseptik özelliği ve beyazlatıcı özelliği vardır.

Uçucu yağ: Oluşturduğunuz karışımın mis gibi kokmasını sağlar. Yalnızca limon yağı değil, kokusunu beğendiğiniz farklı yağları da kullanabilirsiniz.

Oluşturduğunuz bu doğal çamaşır suyu, lekeli çamaşırlarınızda da çok etkili olacaktır. Yapmanız gereken tek şey lekeli bölgeye çamaşır suyunuzu sürerek 10 dakika beklemeniz. Daha sonra kıyafetinizi yıkayabilirsiniz.

Sağlığınıza daha fazla zarar vermeden siz de kendi çamaşır suyunuzu yapın. Geleceğinize bu kötülüğü yapmak yerine, lütfen sağlıklı yollara başvurarak kendinize bir iyilik yapın…


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe