Fırında Hızlı Yoğurt Nasıl Yapılır?


Hızlı Yoğurt

Evde yapılan yoğurdun tadı her zaman bir başkadır. Siz de eğer ev yoğurdunun müptelası iseniz ve kendi yoğurdunuzu kendiniz yapma taraftarıysanız bu yazımız tam da sizlere göre. Hem sağlıklı, hem doğal probiyotik, hem de taş gibi müthiş lezzetli yoğurt yapımı için sizleri şöyle yazımıza davet ediyorum. Bu mükemmel yoğurt için çok güzel bir tarifimiz var: Fırında hızlı yoğurt mayalama! Evet yanlış duymadınız, yoğurdunuzu fırında mayalayarak hem taş gibi hem de leziz ev yoğurdu yapmanız mümkün. Aynı zamanda size vakit de kazandıracak bir yöntemdir. Belki bu yöntemi daha önce hiç duymamış olabilirsiniz, ama lezzetini tattığınız anda bir daha market yoğurtlarına yönelmeyeceksiniz emin olun.

Fırında Hızlı Yoğurt Nasıl Mayalarım?

Fırında yoğurt mayalarken de klasik yoğurt mayalama yönteminde kullandığınız şekilde malzemelerinize ihtiyacınız var. Bu malzemeler şunlardır:

  • 4 yemek kaşığı ev yoğurdu
  • 4 litre süt
  • 4 kepçenin içinden alınan 1 kepçe süt

Kullanım amacına ve azaltıp arttırma isteğinize göre malzemeleri ölçülerine göre ayarlayabilirsiniz. Burada önemli olan konu, her 1 litre süt için 1 yemek kaşığı yoğurt kullanmanızdır. Malzemeleri birleştirdikten sonra fırınlama işlemine geçeceksiniz. Bu işlem de şu şekilde yapılmaktadır:

  • Sütünüzü her zamanki gibi kaynatın.
  • Taşmamasına dikkat ederek 10 dakika boyunca sütünüzü kaynamaya devam edin, daha sonra soğumaya bırakın.
  • Sütünüzü mayalama sıcaklığına gelene kadar bekletin. Bu aşamada parmağınızla yapacağınız minik bir testle mayalama kıvamına gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. Eğer parmağınız 6 7 saniye yanmadan durabiliyorsa mayalama zamanı gelmiştir.
  • 4 yemek kaşığı yoğurdunuza 1 kepçe süt ilave edin. Bu işlem yoğurdunuzun kesilmeden mükemmel bir kıvama gelmesini sağlayacak.
  • Bu karışımı yavaş yavaş kaynattığınız süte dökün. Daha sonra bu karışımı fırınlayabileceğiniz bir kaba alın.
  • Mayaladığınız sütü fırınlayın. Varsa fırınınızın yoğurt ayarını kullanın. Eğer yoksa ısısını 50 dereceye getirin ve çalıştırın. 5 dakikada hızlıca yoğurt mayalama işleminiz gerçekleşecektir.

Fırında yoğurt mayalamak işte bu kadar kolay! Siz de hızlı bir şekilde yoğurdunuzu mayalarken taş gibi olmasını istiyorsanız, fırında yoğurt mayalama yöntemini denemeyi unutmayın.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe