2 Aylık Bebek Kaka Yapmıyor! Anneler Ne Yapmanız Gerektiğini Öğrenin!


Bebek

Anne ve babalar korunmaya ihtiyaç duyan bebekleri için her daim tetikte olurlar. En ufak sorunlar karşısında endişe duymaları söz konusudur. Bebeklerin kaka yapamama durumunda da anne ve babalar paniğe kapılır ve çözüm yolu ararlar. Bu durum çoğu bebekte görülebilmektedir. Zira anne sütü lifli bir besin değildir. Bu yüzden de sindirilmesi uzun sürebilir. Bunun yanında kakasını yapamayan her bebek kabız oldu diye bir durum söz konusu değildir, çünkü bebeklerin kaka yapma sıklığı hem yaşlarına hem de bağırsak ve sindirim sistemine göre değişebilmektedir. Yine de eğer bebeğiniz uzun süre kakasını yapamıyorsa doktora görünmenizde büyük fayda var. Bebeklerin kaka yapamama problemlerinden ortaya çıkabilecek sorunlar karşısında ne yapmanız gerektiğini yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Bebeklerin Kakasını Yapması İçin Ne Yapmak Lazım?

Başta da söylediğimiz gibi bebeğinizin kakasını yapmaması kabız olduğu anlamına gelmez. Ama yine de rahatlatmak açısından bebeğinize iyi gelecek uygulamalar yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Bebeğinize rahatlatıcı bir masaj yaparak bağırsaklarındaki sıkışmayı engelleyebilirsiniz. Bu masajları yaparken bebeğinizi yormamanız gerektiğini lütfen unutmayın.

  • Bebeğinizin bacaklarını önce kendinize çekin, daha sonra karnına doğru geri itin. Bu hareketi yaparken nazik olmanız gerektini ve sert olmamanız gerektiğini unutmayın. Hareketi yaparken her çekip bıraktığınızda 3-4 saniye bekleyin. Bu hareket bebeğinizin gaz sıkışmasını rahatlatacaktır.
  • Bebeğinizin avuç içlerine ve ayak altlarına bir miktar bebek yağı ile nazikçe masaj yapın.
  • Bebeğinizin karnına nazik hareketlerle yarım ay şeklinde masaj yapabilirsiniz. Bu hareketi yaparken bebek yağı kullanmanız daha etkili olacaktır.
  • Masaj dışında uygulayabileceğiniz bir yöntem de fitil kullanımıdır. Ancak bunu doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayın.
  • Zeytinyağı kullanımı bağırsak hareketleri için oldukça etkilidir. Bebeğinizin bağırsaklarının rahatlaması için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Ancak her bebekte işe aynı etkiyi vermeyeceğini aklınızdan çıkarmayın.

Tüm bu uygulamalara nazaran bebeklerin kaka yapma süresinin farklılık gösterebildiğini ve bu sürecin genellikle korkutucu bir durum olmadığını unutmayın. Eğer bebeğiniz mutluysa, iştahı yerindeyse, uykusu düzenliyse kaka yapmama sorunu ciddi bir problem değildir. Çünkü bu bağırsak gelişiminin ilerlediğinin bir göstergesidir. Yine de detaylı bilgi için doktorunuza danışmanız hem sizin açınızdan hem de bebeğiniz açısından daha iyi olacaktır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe