Son zamanlarda çeşitli sebeplerden dolayı un ve ekmek kullanımı değişikliğe uğradı diyebiliriz. Nedir bu un değişikliğindeki sebepler? Başat unsurlar arasında sağlıklı beslenme diyebiliriz çünkü beyaz un kişide birkaç sıkıntıya neden olabiliyor. En bilineni ise kilo alımında ciddi bir role sahip olması gösterilebilir. Aşırı kilolar ise obeziteye davetiye çıkarıyor ve sağlığınızı önemli ölçüde etkiliyor. Sağlığın yanı sıra fiziksel görüntüyü etkileyerek kötü bir izlek oluşturuyor. Kabaca tabir ile estetik açıdan iyi görünmemeye sebep olur. Biraz daha ilerlediğimizde alınan kilolar, bozulan sağlık ve yanı sıra gelen kötü estetik görüntü bir şeye daha davetiye çıkarıyor. Nedir o? Depresyon tabii ki. Günümüzde dış görünüşe oldukça fazla dikkat ediliyor ve en ufak bir fiziki bozulma, beraberinde psikolojik bozulmayı getiriyor.

Tam Buğday Unu Normal Un Yerine Kullanılır mı

Sadece beyaz un kullanımı ile çizilen en basit ama etkili senaryo karşınızda. Özellikle zayıflamak isteyenler için diyetisyenler beyaz un yerine tam buğday unu kullanılmasını öneriyor. Buğday unu, içerisinde barındırdığı lifler ve proteinler ile salt kilonun önünde duruyor ve sağlığınız açısından daha önem taşıyan bir noktada duruyor. Beyaz un ise biraz farklı bir özellik ile karşımıza çıkıyor. Çabuk ve kolay yoğurulması için buğdayın bazı bölgeleri beyaz un yapımında kullanılmıyor. Kullanılmayan kısımların etkisi sağlığınıza da olumsuz yansıyor.

En nihayetinde söyleyebilirim ki beyaz un yerine tam buğday unu kullanılabilir fakat kullanım alanı sınırlı. Görüntüsü itibari ile kahverengi bir renge sahip olan tam buğday unu pasta veya tatlı yapımında kullanılmayabilir. Tat veya görüntüde sıkıntı yaşamanıza sebep olur. Fakat ekmek, poğaça ve çörek gibi unsurlarda kullanılabilir.

Tam Buğday Unu Kullanımı

Beyaz un yerine tam buğday unu kullanmanız sağlığınız açısından oldukça önemli bir adım olacaktır. Son zamanlarda dikkatleri iyice üzerine çeken tam buğdaylı ya da kepekli ekmek doktorların da sık sık dile getirdiği önemli bir besin kaynağı haline gelmiş durumda. Beyaz ekmek ile mukayese edildiğinde kilo vermenize de oldukça yardımcı olacaktır. Bazen dozu kaçırsanız da sorun teşkil etmeyecek bir besindir tam buğday unlu ekmek.