Tüy Döken Polar Nasıl Temizlenir?


Tüylenmiş polar nasıl temizlenir

Hoş görüntüsünün yanında tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de polarların sıcak tutuyor olması ve yumuşaklığıdır. Özellikle kış aylarının vazgeçilmez bir unsuru haline gelen poların kullanımı o kadar da kolay değildir aslında. Her ne kadar yumuşa ve sıcak ise kullanımdan düşmesi de o kadar olası bir durumdur. Bunun nedeni ne olsa gerek? Polarlar sürtünmeye dayanıksız kumaşlardır. Sürekli kullanılan ve özellikle yatarken giyilen polarlar ister istemez tüylenme problemini de beraberine getiriyor. Tüylenmeye sebep olan bir diğer unsur ise poların yıkanma şekli diyebiliriz. Çok fazla yıkamaya maruz kalan polarlar tüylerini dökmeye ve tüylenmeye başlayacaktır. Bu yüzden polar kumaşlı ürünlerin temizliğinde hassas davranılması gerekmektedir. Eğer polar ürününüz bir kıyafet veya şal benzeriyse işiniz daha kolay diyebilirim.

tüy döken polar nasıl temizlenir

Polar ürünü temizlemeden evvel geniş bir leğenin içerisine sıcak su koymalısınız. Kaynar olmamasına özen göstermelisiniz çünkü polar elde yıkanacaktır. Leğenin içerisine ılık su ve poları koyduktan sonra güzelce ve yavaşça çitileme işlemine görmelisiniz.

Fazla kuvvet uygulamadan ve hırpalamadan yıkadığınız poları iyice sıkın ve leğenin içerisindeki suyu değiştirin.

Değiştirmiş olduğunuz suyun içine poları tekrardan koyun ve durulayın. Üzerindeki deterjanın çıktığından emin olduktan sonra poları kurutmaya koyabilirsiniz.

Poların Tüyleri Nasıl Temizlenir?

Polar kullanımı hoş olduğu kadar da zor bir iştir. Özellikle estetik görüntüsünün zamanla bozulması bu zorluğu destekler niteliktedir. Sürekli kullanım ve diğer kıyafetler ile sürekli temas halinde olan polarlar zamanla tüylenmeye başlar ve kullanımdan düşer. Fakat artık tüylenen polarlar kullanımdan düşmeyecek ve daha canlı bir halde sizler ile yola devam edecek. Nasıl mı?

JİLET

En bilinen polar temizleme yöntemi ile başlayalım. Jilet ile polar tüyü temizlemek hemen herkes tarafından bilinir fakat sonuçları bazen hüsrana uğratabilir. Bu yüzden jilet ile polar temizlerken dikkatli olunmalıdır. Polar düz bir zemine iyice serilmeli ve herhangi bir kırışıklık veya pürüz noktası olmamalıdır. Daha sonra jilet yardımı ile tüyler alınmaya başlanmalıdır fakat fazla bastırılmadan bu işlem yapılmalıdır. Polarınız artık yeniden kullanıma hazır.

TRAŞ MAKİNESİ – TÜY TOPLAMA MAKİNESİ

Eğer evde eski bir traş makinesi varsa ya da babanız ya da eşiniz izin veriyorsa traş makinesiyle de tüyleri temizleyebilirsiniz. Hatta bu iş için özel olarak satılan tüy toplama makinesini de kullanabilirsiniz. 

PONZA TAŞI

Evet, ponza taşı da tüyleri temizler. Dikkatli bir şekilde ponza taşını poların üzerinde gezdirin. Temizlendiğini göreceksiniz. 

YAPIŞKAN RULO

Yapışkan rulo ya da bant ile de tüyleri temizlemek mümkün ama bu iş biraz uzun sürebilir. 

FIRÇA

Yumuşak bir saç fırçasını tüylerin tersi yönünde gezdirin. Tüyler fırçaya yapışacak. 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.