Kivi Nasıl Olgunlaştırılır?

Tüketicilerin evine girdiğinde de sert bir haldedir. Sert halde tüketmek tadından ödün verdirecektir. Peki sert ve olgunlaşmamış kivi nasıl olgunlaştırılır?


kivi nasıl olgunlaştırılır

Ülke olarak meyve kültürü gelişmiş bir topluma sahibiz. Her akşam evde yapılan meyve saatleri, gelen misafirlerin en son meyve ile ağırlanması, bir bölgeye gidildiğinde torba şeklinde meyve edilmesi gibi birçok undur meyve kültürümüzün geliştiğini gösterir. Hemen hemen meyvesiz ev yoktur fakat bazen de meyvesi olan evler meyvesine dokunamaz. Evet, kividen bahsediyorum zira yemesi bir zorlu bir meyve kendisi. Nedir zor diyecek olursanız: Eğer kivi, olgunlaşma zamanından önce kopartılır ve tezgahlarda yerini alır ve oradan da evlerimize konu olursa tat konusunda sıkıntı yaşanabilir. Yoğun bir mayhoş tada sahip olan kivi tam anlamı ile olgunlaşmadıysa tekrardan yemek istemeyebilirsiniz. Ülkenin birçok yerine kivi gönderimi sağlandığı için ve yolda bozulma ihtimaline karşın kiviler hasat esnasında tam manası ile olgunlaşmış halde toplanmaz. Tüketicilerin evine girdiğinde de sert bir haldedir. Sert halde tüketmek tadından ödün verdirecektir. Peki sert ve olgunlaşmamış kivi nasıl olgunlaştırılır?

kivi nasıl olgunlaştırılır

Kivi, uzun ömürlü bir meyvedir ve diğer meyveler gibi durdukça olgunlaşma gibi durumu pek mümkün değildir. Kiviyi olgunlaştırmak için ilk yapılması gereken kiviyi oda sıcaklığında bir yerde muhafaza etmek olacaktır. Kaldı ki meyvelerin buz dolaba konulmaması gerektiğini uzmanlardan duymuşsunuzdur.

Oda sıcaklığında olan kivinin yanına muz, elma veya armut gibi meyveler koyarak bir poşetin içinde birkaç gün saklayabilirsiniz. Aynı şekilde kutu veya kartın bir kutu da saklama işlemi için iş görür niteliktedir.

Bekletme süresini ne kadar uzatırsanız (ki aşağı yukarı bir hafta ila on gün arasındadır önerilen süre) olgunlaşma o denli tatlı bir hal alacaktır.

Günden güne kendini bırakmaya başlayan kivi, bir süre sonra parmağınız ile biraz bastırdığınızda içe doğru bir göçük halini alacaktır ki bu da kivinin olgunlaştığı anlamına gelir.

Eğer tatta yine bir mayhoşluk seziyorsanız kiviyi diğer meyvelerin yanında tutmaya devam edebilirsiniz. Herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Kivinin Kulanım Alanları

Soğuk içecek, yüz maskesi, meyveli pasta, reçel gibi birçok kullanım alanı olan kivinin kullanım sahası geniştir. Genişliğinin yanı sıra sağlık açısından da oldukça önemlim bir yere sahip olan kivinin haftada en az bir kere kullanılması önerilmektedir.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe