Mutfak eşyaları arasında hassas bir yapıya sahip olan buz dolapları bazen buz tutabilir. Buzlanma veya karlanmanın belli başlı sebepleri vardır fakat biz en yaygın sebep üzerinden bilgilendirme yapalım.

Buzdolabı neden buzlanır? Eğer buz dolabının kapağını gün içerisinde çok sık açıp kapatıyorsanız bir süre sonra dolabınız buzlanmaya başlayacaktır. Yapılan bir diğer hata ise buz dolabının kapağının açık bırakmaktır. Acele ile yapılan işler veya dikkatsizlik, dolabınızın lastiklerinin eskimesi ve kapağı tam tutamaması gibi nedenler ile dolabın kapağının açık kalmasıdır. Yani unutulması. Böyle durumlar buz dolabındaki buzlanmanın bir numaralı sebeplerindendir. Dolabınızın ömrünün uzun olmasını ve kalitesini korumasını istiyorsanız kapağı açma kapama işleminde de dikkat etmeniz gerekmektedir. Çeşitli sebeplerden dolayı buz dolabınızda oluşan buzlanmayı çözmek durumunda kalabilirsiniz. Buz dolabında oluşan buzlanmaya çözüm olacak yöntemlere aşağıdaki maddeler ile ulaşmanız mümkün.

buzdolabındaki buz nasıl çözülür

Buz dolabınızın buzlanması halinde ilk yapmanız gereken dolabın fişini çekmek olmalıdır.

•Ardından içindeki malzemeleri mutfak tezgahının üzerine boşaltmanız gerekir. Temizlik yapacağınız esnada gıda benzeri ürünlerinizin veya yemeklerinizin zarar görmemesi için bu gerekli bir işlemdir. Öte yandan malzemeleri boşaltmak, temizlik işinizi kolaylaştıracaktır.

•Fişini çektiğiniz malzemeleri boşalttığınız buz dolabınızı bir süre çözülmeye bırakmanız gerekiyor. Dolabın çözülme esnasında siz de temizlemek için gerekli karışımınızı hazırlayabilirsiniz.

•Bir miktar sirkeli su karışımı hazırlamanızda fayda var. Bilinir ki sirke ev temizliği açısından herkesin vazgeçilmezi arasında yer almaktadır.

•Hem doğal hem de etkili bir temizlik aracı olan sirkeli suyu, evinizde herhangi bir kutunun içerisine koyarak dolabın her yerine fışkırtmalısınız. Sprey haline getirmenizde fayda var çünkü böylece her yere sirkeli karışımı geçirmiş olursunuz.

•Sirkeli suyun ardından bir bez ile temizlemeye başlayabilirsiniz. Bezinizin su ile sırılsıklam olmasının ardından suyu sıkıp işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Buzlanmayı Çözmek İçin Yapılmaması Gerekenler

Düz mantık buzun üzerine sıcak su döküp çözülmesine yardımcı olma gibi bir düşünce varsa onu direkt çöpe atalım çünkü dolaba sıcak yemek bile koyulurken dikkatli olunması gerekir. Sıcak su buz dolabınızı bozar ve hemen o durumda kullanılmaz hale getirebilir. Yapılan bir diğer hata ise buzları bıçak yardımı ile çıkarmaya çalışmak. Dolabı delebilir ve külfetli bir sonuca varabilirsiniz. Bu ögeleri yapmamanızda fayda var.