Sürekli Olarak Çok Az Su İçersek Ne Olur?


çok az su içersek

Doktorlar günde en az 8 bardak su içmek gerekli diyor. Peki ya sürekli olarak çok az su içersek ne olur? Okuduktan sonra eminiz içtiğiniz su miktarına dikkat edeceksiniz.

Su vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli şey. Doktorlar da bunu sürekli tekrarlıyor, vücudun ihtiyacı olan suyu gün içinde almamız gerektiğini söylüyor, meyve suyu, gazoz, cola, çay, kahve gibi sıvıların su yerine geçmediğinin de özellikle altını çiziyorlar. Peki ama sürekli olarak çok az su içersek ne olur?

HUYSUZ OLURUZ

Susadığımızda ruh halimiz de “susar”. Yeterince su içmeyen insanlar yorgun, huysuz ve duygusal olarak daha yıpranmış olurlar. Uyaranlara ve tetikleyicilere karşı daha hassastırlar ve hatta kafaları da karışıktır. Vücudunuz susuzluğun farkına hemen varamayabilir, ancak susuzluk ruh halinize daha çabuk yansır.

ÇOK YEMEK YERİZ

Az su içenler daha çok yemek yer. Çünkü susuzluk hissi ile açlık duygusu kolayca karışabilir ve bir bardak su almak yerine bir şeyler atıştırmak size daha keyifli gelebilir. Araştırmalar, bir öğünden önce iki bardak su içerseniz, yaklaşık 90 kalori daha az yiyeceğinizi gösterir. Bu çok fazla gelmeyebilir, ancak üç aylık bir süre boyunca buna dikkat ederseniz 1,5 kg. verebilirsiniz.

DAHA AZ KALORİ YAKARIZ

Yeterince su içmezseniz vücudunuz daha az kalori yakar. Çünkü vücut kendini ‘düşük güç modunda’ çalıştırır. Yani, sürekli olarak çok az su içersek daha hızlı kilo alabiliriz.

BEYNİMİZ KÜÇÜLÜR

Evet şaşırabilirsiniz ama eğer çok az su içerseniz, beyniniz küçülür. Bu ayrıca, susuz kaldığınızda baş ağrınız olmasının da sebebidir. Fakat paniğe gerek yok: Su seviyenizi düzelttiğinizde beyniniz normal boyutuna geri döner. Beyninizde yeterli su olmadığı zaman, düşünmek zorlaşır. Yanlış anlaşılmasın, susuz kalmak seni aptallaştırmıyor ama yavaşlatıyor.

YÜZÜMÜZ KIRIŞIR

Tabi ki yeterince içilmemesi cildinizin kurumasına neden olur. Bu da önce ince çizgilere ve sonuçta kırışıklıklara yol açar. Yeterince su içerseniz, bu ince çizgiler su ile dolar ve daha genç ve daha taze görünürsünüz. Yani, uzun vadede yeterince su içmek kırışıklıkları yok eder.

HASTA OLURUZ

Sürekli olarak çok az su içen insanlar böbrek taşları, kalp krizi ve hatta bazı kanser türleri gibi durumlara yakalanma riski taşırlar.

O zaman hemen bir bardak su içelim.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe