Saç Boyası Ciltten Nasıl Çıkar?


Saç Boyası Ciltten Nasıl Çıkar

Eğer saçınızı evde boyuyorsanız, cildinize bulaşması işten bile değil. Sonra bekle ki lekeler çıksın? Saç boyası ciltten nasıl mı çıkar? İşte öneriler:

Saçlarınızı evde boyuyorsanız çok kez kendinizi alnınızda, ensenizde ve ellerinizde kırmızı veya kahverengi lekeler ile bulmuşsunuzdur. Sadece saçınızı değil, cildinizi de boyadınız yani! Ve tabii biliyoruz ki ciltteki boya da öyle kolay kolay çıkmaz. Peki ne yapalım? Öncelikle cildimizin boyanmaması için önlem alalım.  Boyaya başlamadan saç çizgimizin etrafına vazelin sürelim. Vazelin cildinizin boyanmasını engelleyecektir. Ama vazelin yoktu ve cildimiz boyandı? Ne yapacağız? Saç boyası ciltten nasıl çıkar? İşte size birbirinden kolay öneriler!

Diş macunu ve diş fırçası

Saç Boyası Ciltten Nasıl Çıkar

 Yumuşak kıllı bir diş fırçası ve jel olmayan bir diş macunuyla cildinizdeki boya lekesini çıkarabilirsiniz. Birçok diş macununda aktif madde kabartma tozudur. Kabartma tozu içindeki granüller nedeniyle, hafif bir aşındırıcı olarak çalışır. Bu da ciltteki lekeleri çıkarmak için bire birdir.

Diş macunu yöntemiyle ciltteki lekeyi çıkarmak için cildinize biraz diş macunu sürün ve parmağınızla boyalı yerin üzerine yayın. Cildinizin hassasiyetine göre lekeli bölgeyi sürtünmeye yumuşak bir diş fırçası, bir makyaj temizleyici ped ya da yumuşak bez ile ovalayın. Leke çıktıktan sonra da ılık suyla durulayın.  İnatçı bir lekeyse işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Bulaşık deterjanı ve kabartma tozu

Saç Boyası Ciltten Nasıl Çıkar

Dedik ya kabartma tozu iyi bir aşındırıcıdır diye… O zaman sıvı bulaşık deterjanı ve kabartma tozunu eşit miktarda karıştırarak da bir leke çıkarıcı elde edebilirsiniz. Bu ikili ile fırçalayarak boya ile boyanmış cildi temizler ve altından yeni cilt katmanın çıkmasına yardımcı olursunuz. Her zaman olduğu gibi, tahrişi önlemek için gözlerle temasından kaçının.

Birkaç dakika fırçaladıktan sonra, tüm çözelti temizlenene kadar ılık su ile durulayın.

Makyaj temizleyici

Makyaj temizleyiciniz cildinizdeki boyayı da temizler.  Bir parça pamuğun üzerine biraz makyaj temizleyicisi dökün ve lekenin üzerine dairesel hareketlerle sürtün. Leke bir müddet sonra çıkacaktır.

Sıvı çamaşır deterjanı

Sıvı deterjan da cildinizdeki lekeleri çıkarır. Ancak tahriş edebilir ve alerjiye yol açabilir. O yüzden çok dikkat edin. Lekeleli cildinize küçük bir miktar deterjan sürün ve parmaklarınızı kullanarak ovun. (Lütfen gözünüze kaçırmayın) Deterjanın üzerine ıslak bir bez örtün ve yarım saat kadar böyle bekleyin. Leke çıkacaktır.

Aşırı fırçalama! Sadece cildinize daha fazla zarar verirsiniz. Boya lekesinde, lekelenene kadar hafifçe ve ısrarla durulayın, daha sonra durulayın. Gerektiği kadar tekrarlayın – leke yavaş yavaş cildinizin solması gerekir, ancak birkaç denemede herhangi bir ilerleme kaydetmiyorsanız, daha etkili çalışıp çalışmadığını görmek için bir sonraki boya çıkarma yöntemine geçin.

Bebek yağı veya zeytinyağı

Daha hafif lekeleri bebek yağı veya zeytinyağı ile ovalayarak çıkarabilirsiniz. Yağ yöntemini denemek için, cildin lekeli alanını yağ ile kaplayın. Parmaklarınızla ovalayın. (Gözlerine kaçırmamaya dikkat edin)

Yağı cildinizde olabildiğince uzun süre bekletmek en iyi sonucu almanızı sağlar. Aşındırıcı olmadığından, yağın leke üzerinde 8 saat veya daha fazla kalmasına izin verebilirsiniz. Hatta yağı sürün ve uyuyun. (Yastık kılıfının yağ olmaması için önlem alın) Ertesin gün kalktığınızda cildinizi yıkayın.

Vazelin

Saç Boyası Ciltten Nasıl Çıkar

Yukarıda da dediğimiz gibi en ideali boyaya başlamadan önce saç çizginizi vazelin ile kapatarak lekelerin önüne geçmek ama bunu yapmadıysanız ve cildiniz lekelendiyse bu kez yine vazelin kullanarak lekelerden kurtulabilirsiniz.

Vazelini lekenin üzerine yayın ve parmak uçlarınızı kullanarak cildinize masaj yapın. Lekenin kaybolduğunu görene kadar masaj yapmaya devam edin.

Ardından vazelini temiz, ıslak bir bezle temizleyin.

Aseton

Aseton da boyayı çıkarır ama kullanırken çok ama çok dikkatli olun. Gözünüze asla kaçırmayın. Bir pamuğa biraz aseton döküp boyalı bölgeyi silin. Birkaç dakikadan fazla uygulamayın! Cildiniz yanarsa hemen durulayın. Asetonu cildinizden iyice temizlediğinize emin olun.

Sigara külü

En geleneksel yöntem sigara külü ile boyayı çıkarmaktır. Hafif ıslak bir pamuğu sigara külü dolu kültablasına batırın ve boyalı bölgeyi ovun. Boya kısa süre içinde çıkacaktır.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.