Su Zehirlenmesini Daha Önce Duydunuz Mu?


Su

Yaşam kaynağımız suyu fazla tükettiğimizde bizler için tehlike olabiliyor. Uzmanlara göre bir insanın günlük olarak alması gereken su miktarı 2 litre yani 8 bardak. Kimileri bunun yarısını bile içemezken, kimisi de sınırları zorluyor. Evet su içmek sağlımız için çok faydalı ancak her şeyin fazlası zarar. Aradaki dengeyi tutturmak ve uzmanların söylediklerine kulak vermekte yarar var. Suyun fazla tüketilmesi durumunda ortaya çıkan su zehirlenmesi dikkate alınması gereken mühim bir konu.

Su

Su Zehirlenmesinin Neden Olduğu Sorunlar Nedir?

Vücuda fazla su alınması halinde beyin işlevleri bozuluyor, kanda sodyum düzeyi düşüyor. Buna bağlı olarak, bulantı, halsizlik ve tansiyon düzensizliği meydana geliyor. Bu rahatsızlığa hiponatremi deniliyor. Hücreler arası sıvı dengesini sağlayan sodyumun düşmesi sonucunda hücrelere doğrudan sıvı geçişi oluyor. Sıvı geçişinin beyin hücrelerinde oluşması hayati açıdan risk meydana getiriyor. Şişen hücreler kafa içindeki basıncı artırarak koma ve ölüme sebep oluyor. Ayrıca beyin hasarlarına yol açıyor ve ömür boyu kalıcı hasar bırakıyor.

Özellikle sporcuların düştüğü bir hata olan fazla su tüketimi ciddi sorunlar doğuruyor. Fazla efor sarf eden sporcular bununla birlikte yoğun olarak terliyorlar. Vücutlarından sıvı kaybeden sporcular bunun için sürekli su içme ihtiyacı hissediyorlar. Bu nedenle spor müsabakalarında su zehirlenmesi olayları sıklıkla yaşanıyor. Buna neden olan ise kısa sürede fazla su tüketilmesidir. Su zehirlenmelerinden kaynaklı ölümlerin birçoğu vücuda bir veya iki saat içerisinde 10 litreden fazla su alınmasından kaynaklıdır.

Su

Su Tüketimini Etkileyen Faktörler Nedir?

Bu nedenle su tüketimi konusunda dikkatli olunması hayati öneme sahiptir. Her insanın bünyesi farklıdır ve farklı oranda suya ihtiyaç duyar. Günlük su tüketimini etkileyen faktörler arasında iklim birinci sırada yer alıyor. Yaz aylarında alınan su miktarı ile kışın alınan su miktarı aynı olmayacaktır. Bunun yanında kişilerin kilosu ve fiziksel olarak aktifliği de su tüketimini etkiliyor. En doğrusu, bedeniniz susadıkça su içmenizdir. Bazı istisnai durumlarda ise fazla su tüketilebilir. Hamileler, sporcular ve yaşlılar sağlıkları için günde içebildikleri kadar su içmelidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey, aşırı miktarda suyu çok kısa sürede içmemek. Vücudunuzu zorlamayacak şekilde su içmek en sağlıklısıdır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe