Vücut Tipine Göre Spor Yap, Daha Kolay Kilo Ver


elma tipli, armut tipli, kum saati, diktörtgen, vücut

Spor yapıyorum ama bir türlü kilo veremiyorum mu diyorsunuz? O zaman bir yerde hata yapıyorsunuz. Çünkü her spor, herkese iyi gelmez. Mesela kilolarınız bacaklarınızda yoğunlaşmışsa bisiklete binmek yerine tempolu yürüyüşü tercih etmeli. Ya da üst bölgeden kilo vermek isteyenler kardiyo yerine pilates yapmalı.

ELMA TİPİ VÜCUT: PİLATES, ECLIPTIC, YÜZME

spor, elma tipi vücut

Elma tipi vücutta üst vücut alt vücuda göre daha kalındır. Bel kalındır, bel kıvrımı fazla yoktur ancak bacaklar incedir. Bu vücut tipi için en ideal spor ise pilatestir. Pilatesle bel kıvrımı artırılır ve üst vücut inceltilir. İnce olan bacakları güçlendirmek içinse bisitlet ya da eclipic (cross trainning) yapılabilir. Elma tipli vücuda sahip olanlar daha çabuk kilo vermek içinse yüzme yapmalıdır.

 

ARMUT TİPİ VÜCUT: KOŞU, KARDİYO, ŞINAV

armut tipi vücut

Armut tipi, elmanın tersine üst vücudun ince alt vücudun daha kalın olduğu bir tiptir. Omuzlar dar, bel incedir ancak kalça ve basenler geniştir. Bunlar bisitlete binmekten bilhassa kaçınmalıdır. Hızlı kilo vermek için en ideal sporları interval koşudur. Yani 2 dakika normal yürüyüşün ardından 1 dakika hızlı koşu şeklinde devam eden yarım saatlik bir setle daha rahat kilo vereceklerdir. Üst vücudu kuvvetlendirmek içinse ağırlık ve şınav tercih etmelidirler. Basen eritmek için yine pilatesten yardım alabilirler.

KUM SAATİ TİPİ VÜCUT: KONTROLLÜ SPOR

kum saati tipi vücut

Alt ve üst beden ağırlığı dengelidir. Bel kıvrımlıdır. En şanslı vücut tipidir. Atletik bir görüntüye sahiptirler. Ancak sürekli spor yapmaları gerekir, yoksa bu görüntüyü hemen kaybedebilirler. O yüzden her türlü yüzme, bisiklet, kardiyo, dans gibi egzersizi yapabilirler. Bu vücut tipinin göğüsleri büyüme eğilimlidir. O yüzden sırt kaslarını güçlendirmek için esneme bandıyla çalışmalıdırlar.

DİKDÖRTGEN VÜCUT TİPİ: SERBEST SPOR

diktörtgen tipi vücut

Bu vücut tipinde de alt ve üst beden dengelidir ancak bel kıvrımı yoktur ve zayıftırlar. Bunlar her türlü kardiyo egzersizini yapabilirler. Omuz ve kalçalarını geliştirecek sporlar yapmaları yararlarına olur. Böylece bel kıvrımları ortaya çıkar.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe