Orkide artık neredeyse her evin başköşesinde yerini alıyor. Orkideniz boynunu büktüyse telaşlanmayın. İşte size orkide coşturan tarif!

Orkide bakımı aslında çok zor değil. Daha önce orkide bakımının püf noktalarını bu haberimizde size vermiştik.

Ama bazen çiçek açmakta nazlanabilir. Her tür konforu sağlasanız da bir türlü çiçeklenmez. Peki o zaman ne yapalım?

Evdeki malzemelerle yapılacak bir karışım sayesinde orkideleriniz yeniden canlanacak, coşacak, çiçeklenecek! Çiçeği olan orkideler daha çok çiçek açacak.

İŞTE ORKİDE COŞTURAN TARİF

GEREKLİ MALZEME

1 adet aspirin
1 tatlı kaşığı tarçın
1 su bardağı su (temiz içme suyu)
Temiz bir sprey şişe

NASIL YAPILIR?

Sprey şişesinin içine 1 su bardağı suyu koyun ve üzerine 1 tatlı kaşığı tarçını ilave edin. Aspirini güzelce ezip toz haline getirdikten sonra bu karışımın içene ilave edin. Sprey şişenin ağzını kapatın ve çalkalayarak tüm malzemelerin birbirine iyice karışmasını sağlayın. Ardından bu karışımı 10-12 saat kadar bu şekilde bekletin ve işte kullanıma hazır hale geldi bile!

orkide coşturan

NASIL UYGULANIR?

Sprey şişesinde beklettiğiniz karışımı kullanmadan önce yine çalkalayın. Orkidenizin yapraklarını temiz bir bezle silerek onu tozlardan arındırın. Karışımı orkidenin yapraklarına ve köklerine doğru püskürtün. Burada dikkat etmeniz gereken şey orkidenin çok ıslak bir hale gelmemesi ama karışımın çiçeğin her yerine değmesi gerekliliği…Uygulamayı her gün ya da 2 günde bir tekrarlayın. 1 hafta ya da 10 gün içinde çiçeğiniz kendine gelecek ve çiçeklenmeye başlayacaktır.