Neden Sol Tarafımıza Doğru Yatmalıyız?


Neden Sol Tarafımıza Doğru Yatmalıyız

Kaliteli bir uyku için sol tarafınızda uyumanız gerekiyor. Sebepleri okuyunca siz de hak vereceksiniz. Neden sol tarafımıza yatmalıyız? İşte size 6 inandırıcı sebep

Nitelikli bir uyku sağlıklı olmanın temelini oluşturur. Uykusuzluk, her türlü kaza, bilişsel işlev kaybı,kalp hastalığı, felç, diyabet ve yüksek tansiyon gibi problemlere yol açar. Tabii uykunun süresi kadar kalitesi de önemlidir. Gece uykusundan sık sık uyanan insanlar yorgun uyanırlar. Kaliteli uykunun, gece boyunca, derin ve hafif olan çoklu döngüleri vardır. Uyku I ile IV olarak göstereceğimiz 5 aşama ve REM uykusundan oluşur.

Hangi Yöne Doğru Uyumalıyız?

Bu aşamaların her biri uykunun kalitesinde rol oynadığı ve uykuda yattığımız yön de çok önemlidir. Sol tarafımızda uyumanın daha sağlıklı olduğunu gösteren çok sayıda çalışma vardır.

NEDEN SOL TARAFIMIZA YATMALIYIZ? İŞTE 6 İNANDIRICI SEBEP

1. Lenf Sistemini Destekler

Ayurveda tıbbı uzun zamandır sol tarafınızda uyumak, vücudun lenf bezlerinin lenf sıvısı ve atıklarını filtrelemesine yardımcı olduğunu söyledi. Bunun nedeni vücudumuzun lenfatik kısmının sol taraf olmasıdır. Batı tıbbının yaptığı araştırmalar da bu görüşü kanıtlar nitelikte. Elde edilen veriler, sol tarafa yatmanın beyni atık maddelerden arındırma konusunda hızlandırıcı bir etki yarattığını gösteriyor. Buna karşılık sağ tarafa yatmak ise tam tersi etki göstererek lenf sisteminin işleyişini yavaşlatıyor.

2. Sindirimi Kolaylaştırır

Solda uyumak, sindirimi kolaylaştırır çünkü yiyeceklerin yer çekimi yoluyla kalın bağırsağınıza ve sonra da alt kolonunuza kolayca hareket etmesini sağlar. Midemiz de solda bulunur. Böylece solda uyumak midenin ve pankreasın doğal pozisyonda kalmasını sağlar. Bun da pankreas sıvılarının daha kolay salgılanmasına neden olur.Bu nedenle sol tarafta uyumak, vücudunuzun uyanır uyanmaz bağırsaklarının çalışmasına yardımcı olur.

Sol Tarafınızda Uyumanız İçin

3. Kalp Sağlığına İyi Gelir

Solda uyuduğunuzda yer çekimi ayrıca kalbinizin daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir. Bu da sağlıklı bir kan dolaşımını sağlar. Solda yatınca kalp üzerindeki baskı daha az olduğu için sağlığımız açısından önemlidir.

4. Hamile Kadınlar İçin Sağlıklıdır

Sağlıklı dolaşım hamile kadınlar için çok önemlidir. Çünkü kalp iki vücuda birden kan pompalamaktadır. Yani kalbin doğal pozisyonunda kalması hamile kadının daha rahat uyumasını sağlar. Ayrıca Sol tarafa kanın sağlıklı hareket etmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda uterusun omurganın üzerindeki baskısını da azaltır. Sol taraf hamilelere özellikle tavsiye edilir çünkü sol taraf bebeğin ağırlığının annenin karaciğerinin sarkmasına engel olur.

Sol Tarafınızda Uyumanız İçin

5. Daha Az Mide Ekşimesi, Daha Az Reflü

Midemiz vücudun sol tarafındadır. Ve sol taraflı uyku mide yanmasını en aza indirir. Sağ taraf da tam tersine kötülüştirir. Amerikan Gastroenteroloji Dergisi’nde yayınlanan birçok çalışmaya göre, bir yemekten sonra sağ taraflarında uyuyan insanlarda daha fazla mide ekşimesi olduğu görülmüştür.

6. Daha Az Sırt Ağrısı

Kötü uyku pozisyonu bel ve sırt ağrılarına neden olabilir. Sol taraftaki uyku, bu acıyı gidermeye yardımcı olur. Bu şekilde yatmak omurga üzerindeki yükü hafifletir ve daha rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

Derin Dondurucu Nasıl Yerleştirilir? Muhteşem Çözümler!

derin dondurucu nasıl yerleştirilir

 

Şampuana Şeker Ekleyin! Farkı Görün!

sampuana şeker ekleyin

 

Orkide Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

orkide bakımı

 

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Yok Edilir?

yaşlılık lekeleri

 

Çeken Kazak Nasıl Eski Haline Gelir?

çeken kazak nasıl eski haline gelir

 

Bundan Sonra Patates Kabuklarını Asla Atmayacaksınız!

Neden sol tarafımıza yatmalıyız

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.