Günlük Hayatınızda Soda İle Yapılabilecek İşler Nelerdir? 


soda ile yapılabilecek işler

Soda harika bir susuzluk giderici ve sıcak bir yaz gününde, iyi bir serinletici içecektir. Soda, oldukça göze sıradan görünebilir. Ancak içmek için harika olmasının yanı sıra, soda ile yapılabilecek işler arasında temizlik ve yemek pişirmek de vardır!

soda ile yapılabilecek işler

Sodanın Farklı Kullanım Alanları

Dünya çapında giderek artan sayıda şef, tadı, kaliteyi ve görünümü iyileştirmek için mutfaklarına maden suyu katıyor. İtalya’dan Avustralya’ya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne, yemek pişirmeye maden suyu eklemenin olumlu faydaları konusunda gelişen bir farkındalık var.

soda ile yapılabilecek işler

Sodanın Mutfakta Kullanımı

 • Sebze Çorbaları ve Püreler; Sebze çorbalarına son dokunuşlar yapılırken, servisten kısa bir süre önce az miktarda maden suyu eklendiğinde ağırlığın bir kısmı kaybolur.
 • Brokoli ve havuç gibi sebzeler, mineraller yiyeceklerin orijinal renklerini korumasına yardımcı olduğu için maden suyunda pişirilebilir. Sebzeleri pişirmek için en uygun su, kalsiyum açısından zengin sudur. Çünkü bu özel mineral hem dokuyu olumlu etkiler hem de sebzeyi gevrek tutar.
 • Salata Sosları; Soda ile yapılabilecek işler arasında, ev yapımı soslarınıza sadece yağın bir kısmını maden suyuyla değiştirin daha sağlıklı olur.
 • Hamur; Dünyanın dört bir yanında aşçılar, köfte, erişte, krep, krep, waffle ve diğer pişmiş hamurlar gibi yemekler yaparken hamurlarına maden suyu ekleme alışkanlığı edindiler.
 • Tatlılar; Maden suyunun özellikle yoğurt, lor ve mus gibi tatlılar üzerinde de etkisi vardır. Az yağlı yoğurt ve yağsız lor, karbonatlı maden suyuyla karıştırıldığında kolayca kremsi (ama yine de hafif) bir tatlıya dönüştürüyor. Tipik olarak ağır ve dolgun olan kremalı bir tatlı için, maden suyu (servis etmeden hemen önce eklenir) biraz daha hafif olmasını sağlar. Bununla birlikte, düşük mineral içerikli karbonatlı su kullanımının önerildiğini belirtmek önemlidir, aksi takdirde lezzet bozulabilir.
 • Marine Et; Bu bizim için yeni! Soda ile yapılabilecek işler arasında et marine edebileceğinizi biliyor muydunuz? Et kesimlerini daha yumuşak ve sulu yapar. Genellikle kullandığınız baharatları kullanın ve 30 dakika soda da beklemesine izin verin.

soda ile yapılabilecek işler

Sodanın Temizlik Alanında Kullanımı

 • Temizlik; Porselen gibi banyo yüzeylerinden leke ve kiri çıkarmak zor olabilir. Soda ile yapılabilecek işler, bu zor izlerden kurtulmak için sayılabilir. Mükemmel bir temizlik maddesi görevi görür. Su lekelerini önlemek için sadece bir bezle temizleyin ve ardından kurulayın.
 • Leke Çıkarma; Gerçekten işe yarayan bir anne yöntemi. Soda ile yapılabilecek işler arasında, özellikle zor lekeleri çıkarmak için kullanılır. Bir dahaki sefere bir şey döktüğünüzde, etkilenen bölgeyi soda ile ovmayı deneyin. Şarap, yemek ve daha fazlası üzerinde etkisi vardır. Unutmayın, dışarıda yemek yerken dökülen bir şey olursa, çoğu restoranda soda bulunur.
 • Ön Cam Yıkama; Karbonatlı su, arabanızdaki kuş pisliklerinden ve pisliklerden kurtulmak için harikadır. Ayrıca soda ile yapılabilecek işler arasında yağlı lekelerin veya parmak izlerinin giderilmesine yardımcı olabilir. Sadece ön camınıza sodayı püskürtün, içeriğindeki karbonat pisliği kaldırmanıza yardımcı olacaktır.
 • Saç Rengini Korur; Klor, ne yazık ki yapay saç renklerini bozabilir. Doğal olmayan bir sarışınsanız, yüzdükten sonra saç renginiz yeşile dönebilir. Bu başınıza gelirse, saçınızı karbonatlı suyla yıkayın. Saçınız hızla normal gölgesine dönecektir.
 • Hazımsızlığı Durdurun; Mide bulantısı genellikle asla geçmeyecekmiş gibi hissedesiniz. Ancak, bir çözüm var. Maden suyu! Suyu gazlı yapan CO2’nin yanı sıra sodyum bikarbonat da içerebilir. Sodyum bikarbonat, mide rahatsızlığını gidermeye yardımcı olmasıyla ünlüdür.
 • Pası Durdur; Karbonatlı suda bulunan Karbon Dioksit pası aşındırır. Pasın üzerine biraz soda dökün ve maksimum etki için 5 dakika bekletin. Bu, gevşetmeniz gereken paslanmış somunlar ve cıvatalar için kullanışlı olabilir. Co2, biriken pas ve tortuları aşındırır, bu da onları daha kolay gevşetebileceğiniz anlamına gelir.
 • Temiz Mücevherler; Mücevherlerinizi her gün takmak, mücevherlerin donuklaşabileceği ve metallerin çizilip kararabileceği anlamına gelir. Soda ile yapılacak işler arasında mücevherlerinizi eski haline döndürmek için kullanabilmeniz. Mücevherinizi birkaç saniye ılık gazlı suya koyun ve ardından yumuşak bir diş fırçası kullanarak kalıntıları veya kiri ovalayın. Mücevherlerinizin pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

soda ile yapılabilecek işler

Şifa Kaynağı Soda

Soda, çok miktarda magnezyum, kalsiyum, sodyum ve diğer faydalı mineralleri içerir. Araştırmalar, maden suyunun içmenin sağlığa çok faydalı olduğu kanaatindedir. Soda hem vücudumuzu sağlıklı tutmamızda bize yardımcı oluyor, hem de yemeklerimize lezzet katıyor. Soda ile yapılabilecek işler sayesinde günlük hayatınıza rahatlık katabilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.