Kendinizi fazla yemekten alıkoyamıyorsanız yediklerinize dikkat ederek bu sorundan kurtulabilirsiniz. İşte fazla yemenizi engelleyecek iştah kesen yiyecekler.

Yaz yaklaşırken yine herkesi bir zayıflama telaşı sardı. Diyet listelerini başucumuza asar olduk. Ancak yine de insanın aklından “hala iştah kapatan bir şey bulamadılar mı” diye geçmiyor mu! İşte biz de iştah kesen yiyecekleri sizin için araştırdık. Ama tabii ki bir mucize beklemeyin. Bu yiyeceklere yaptığınız diyete yardımcı olacak gözeyle bakın.

Düğmelerin Arasından İç Çamaşırınız Artık Görünmesin

NANE YAĞI KOKLAYIN

Fazla kilolu bireyler arasında yapılan bir araştırmaya göre, yeşil elma, muz ve nane kokusu insanın daha az yemesine neden oluyor. Karınları acıktığında bu üçünden birini koklayan denekler her zamankinden 200 kalori daha az yemek yemiş.  Özellikle nanenin açlık hissini bastırmak ve tokluk hissi yaratmaktaki başarısı gözle görülür ölçüdedir. özelliği yüksektir. Bu nedenle kendinizi aç hissettiğiniz zamanlarda atıştırmak yerine nane yada nane yağı koklayarak iştahınızı kesip daha az yiyebilirsiniz.

DOMATES YA DA SALATALIK SUYU İÇİN

Yemeklerden önce içilen domates ya da salatalık suyu iştah kontrolü için bire birdir. Özellikle güne başlarken, kalori bakımından oldukça düşük olan salatalık ya da domates suyunu tercih etmeniz gün boyu aldığınız kalorileri epey düşürecektir. İkisinin içine nane eklerseniz, hem tadı daha güzel olur, hem de iştah kesme özelliği artmış olur.

BADEM VE CEVİZ YEYİN

Badem ve ceviz tokluk hissi yaratarak kilo kontrolüne yardımcı olur. Ayrıca E vitamini ve magnezyum açısından oldukça zengin oldukları için diyetlerde kilo vermeyi de kolaylaştırır.

iştah kapatan besinler

YEMEKTEN ÖNCE BİR FİNCAN KAHVE

Yemeklerden önce içeceğiniz bir fincan kahve iştahınızı hemen kesecektir. Tabii ki şekersiz içmek kaydıyla.

AVAKADO BEYNİ OYALIYOR

Lif ve kalp dostu tekli doymamış yağ asitleri açısından oldukça zengin olan avokado tokluk hissi veriyor. Aslında, avakadodaki yağlar beyne, dolu olduğunu söyleyen bir sinyal gönderiyor!

iştah kapatan besinler

YUMURTADAN VAZGEÇME

Her gün kahvaltıda 1-2 adet yumurta tüketenler, tüketmeyenlere göre daha az acıkıyor. Yumurta Anne sütünden sonraki en sağlıklı protein olarak bilinir.

ZENCEFİL

Yüzyıllar boyunca, birçok kültür sindirimi güçlendirmek için zencefil kökü kullandı. İçeceğinize ya da yemeğinize koyacağınız bir tutam zencefil vücuda enerji verir ve sindirimi artırır. Böylece daha az acıktırır.

KARABİBER – KIRMIZI ACI BİBER

Son araştırmalara göre, sadece yarım çay kaşığı karabiber, metabolizmayı hızlandırıyor ve vücudun kendi başına 10 kalori fazla yakmasına neden oluyor. Yemeğinize düzenli olarak acı biber ilave ederseniz, bir sonraki öğünde ortalama 60 kalori daha az yersiniz.

ELMA

Elmanın tüm çeşitleri açlığı bastırır. Elma kendinizi doymuş hissetmenize yardımcı olan lif ve pektin içerir. Ayrıca şekerinizi düzenler ve enerji seviyenizi artırır. Son olarak elma yerken yaptığınız çiğneme vücudu doyduğuna ikna eder.

İştah Kesen Yiyecek

SU

İştahınızı kapatmak için fazladan bir bardak veya iki su içmenin doğruluğuna bilim evet diyor! Yemek yemeden önce iki bardak su içen kişiler, su içmeyenlere göre, yemekte 75 ile 90 daha az kalori tüketiyor.

SEBZE ÇORBASI

Yemekten önce içeceğiniz sıcak, et suyu bazlı bir sebze çorbası sizi hem doyurur, hem de daha az yemek yemenizi sağlar. Tabii ki un eklemeden yapılmış olması şartıyla…

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay, atıştırmayı bırakmanıza yardımcı olabilir. Beslenme uzmanları, yeşil çayda bulunan kateşinlerin, kan şekerinin yükselmesini yavaşlattığını, şeker ve yağ depolanmasını önlediğini söylüyor. Kan şekeriniz dengede kalınca da açlık hissiniz de azalıyor.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Eğer gerçekten sizi saatlerce tok tutacak ve son derece besleyici bir yiyecek arıyorsanız, yeşil yapraklı sebzeleri denemelisiniz. Lahanadan ıspanağa, pazıya kadar… Bu lifli yeşillikler (çiğ veya hafifçe biraz zeytinyağ ile sotelenmiş) çok lezzetlidir ve kesinlikle sizi açlıktan uzak tutar.

İştah kesen yiyecekler

 

TARÇIN

Bir dahaki sefere ne yersen ye, yulaf ezmesi, meyve, hatta kahvenin üzerine bile üzerine biraz tarçın serp. Çünkü tarçın, aynı karanfil ve zencefil gibi kan şekeri seviyenizin düşmesini önler. Diyetlerin ana yardımcısıdır. Tatlı yeme isteğinizi de azaltır.

İştah kesen yiyecekler

KARNABAHAR – BROKOLİ

Karnabahar da brokoli de iştah kesme konusunda bire birdir. Lif açısından oldukça zengin olan bu ikiliyi sofranızdan eksik etmeyin.

İştah kesen yiyecekler

VE TABİİ Kİ EV YAPIMI YOĞURT

Yoğurt, içindeki bolca kalsiyum ve proteinin güçlerini birleştirmesi sonucu birçoğumuzun diyetinin vazgeçilmez parçası. E tadı güzelken ve bu kadar da şifalıyken neden onu soframızdan eksik edelim ki zaten?

İştah kesen yiyecekler

KETEN TOHUMU

Keten tohumu iki doğal iştah bastırıcı açısından zengindir: omega-3 yağlar ve lif. Keten tohumu lifleri bizi tok tutabilir. Bir çalışmada , bireylerin keten tohumu lifini bir içecek veya bir gece boyunca hızlı bir şekilde bir tablet olarak tüketmeleri halinde, öğle yemeğinde iştahı ve kalori alımını önemli ölçüde baskıladığı bulunmuştur.

İştah kesen yiyecekler