Rezene Çayı Soğuk Kış Günlerinin Vazgeçilmezi


Rezene Çayı Soğuk Kış Günlerinin Vazgeçilmezi

Maydanozgillerden olan rezene bitkisi soğuk kış günleri için tam bir şifa kaynağıdır. Kendine özel tat ve kokusuyla yemeklere tat verirken isteyen kişiler bu bitkiyi çay olarak da tüketebilmektedir. Anne sütünün artırılmasında vücuda yardımcı olur ve yemek yemeyen çocukların iştahlarının açılmasını sağlar. Rezene çayı faydalarından, zayıflatma için nasıl kullanılacağından ve yan etkilerinden bu yazımızda bahsedeceğiz.

rezene çayı

Rezene Çayı Nedir?

Rezene çayı, son yıllarda emziren annelerin sütünü artırmasından dolayı oldukça sık tüketilmeye başlanmıştır. Bunun yanı sıra bebeklerde ve annelerde oluşabilecek gaz problemlerinin de önüne geçmektedir. Bu çay Akdeniz bölgesinde yetiştirilen rezene bitkisinden yapılmaktadır. Bitkinin yaprakları dışında kök ve tohumları kabızlığa iyi gelmesiyle bilinir. Rezenenin yaprakları özel bir kokuya ve aromatik bir tada sahiptir. Bu yüzden yemek yapılırken rezene bitkisinin yapraklarından oldukça sık faydalanılır. Rezene çayı, bitkinin tohumları veya yapraklarından yapılmaktadır.

rezene çayı

Rezene Çayının Faydaları Nedir?

Yapılan incelemeler sonucunda rezene bitkisinin tohumlarını çiğneyen kişilerde nitrit miktarının arttığı gözlemlenmiştir. Bu da tansiyon hastası olan kişilerin tansiyonunun düzenlenmesinde oldukça etkin bir rol oynar. Bunlar dışında;

 • Çok fazla öksüren kişiler bu çayı balgam söktürücü olarak kullanabilir.
 • Kış aylarında soğuk algınlığı ya da grip olmanızı önler.
 • Yemeklerde kullanılan rezene hazımsızlığa iyi gelir.
 • Rezene çayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve sizi olası mikroplara karşı korur.
 • Stresinizi azaltır ve baş ağrınızı geçirir.
 • Kemiklerin dayanıklılığını arttırır. Böylece kemik erimesi riskini geciktirir.
 • Regl dönemlerinizde adet döngünüzü düzenler ve şiddetli adet sancılarını hafifletir.
 • Kullanımına bağlı olarak gerek iştah açmak için gerekse zayıflatmak için kullanılır.
 • Ağzınız kokuyorsa düzenli kullanımlarda ağız kokusunu giderir.
 • Diş ve kemik ağrılarını geçirir.
 • Kolesterolünüzü düzenler ve iyi gelir.
 • Tek başına rezeneyi cildinize sürerseniz cildi yatıştırma ve arındırma özelliği bulunur.

Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Rezene çayını marketlerde hazır olarak satılmaktadır. Bu çayı poşet çay şeklinde satın alarak evinizde kolaylıkla demleyebilirsiniz. Ayrıca aktarlara giderek alacağınız rezene tohumlarından kendinizde evinizde çay hazırlayabilirsiniz. Rezene çayı yapmak için; Bir cezveye yaklaşık 1 su bardağı su koyup kaynatın. Suyun içerisine 2 çay kaşığı rezene otu ekleyin. 10 dakika boyunca demlenmesini sağlayın. Demlenmiş olan çayı süzgeç yardımıyla süzerek fincana alın. Eğer tatlandırmak isterseniz 1 çay kaşığı bal ilave edin. Çayınız hazır afiyet olsun.

rezene çayı

Günde Ne Kadar Rezene Çayı Tüketilmelidir?

Kilo almak isteyen kişiler için rezene çayı ideal bir içecektir. Eğer iştahınızın açılmasını istiyorsanız yemeklerden 1 saat önce tüketmeniz yeterli olacaktır. Sütünü arttırmak isteyen annelerin ise gün içerisinde 4-5 bardak bu çaydan tüketmesi uygundur. Hazımsızlığa iyi gelen rezene çayını yemek yedikten 1 saat sonra tüketirseniz şişkinliğinizden kurtulabilirsiniz.

Rezene Çayı Zayıflamaya Yardımcı Mı?

Kabızlığa iyi gelerek bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayan rezene çayı vücudunuzdaki fazla olan yağları yakarak zayıflamanızı sağlar. 2 çorba kaşığı dolusu rezeneyi kaynamış suyun içine bırakıp demleyin. Bu çayı gün boyunca tüketerek zayıflayabilirsiniz.

rezene çayı

Rezene Çayı Göğüslerin Büyümesinde Etkili Mi?

Rezene çayının tam bir şifa kaynağı olduğunu belirtmiştik. Aynı şekilde bu çay göğüslerinizin büyümesine de yardımcı olmaktadır. Rezene çayını adaçayı ile demleyip içerseniz göğüslerinizde 1 beden büyüme görülecektir. Rezene çayının bu etkisinden yararlanmak için yapmanız gereken kaynamış bir suyun içerisine 2-3 yaprak adaçayı ve 1 tatlı kaşığı rezene koyup demlemeniz yeterlidir. Yalnız bu çayı düzenli olarak tüketmeniz gerekir aksi takdirde işe yaramayacaktır.

Rezene Çayı Uykusuzluğa İyi Gelir Mi?

Aşırı tüketmezseniz rezene çayının sinirleri yatıştırma etkisi bulunmaktadır. Rezene çayını içtiğinizde vücudunuz rahatlayacağı için uykunuz da gelecektir. Gün içinde düzenli bir şekilde 1-2 bardak rezene çayı tüketirseniz uykusuzluk problemini kolaylıkla çözebilirsiniz.

rezene çayı

Rezene Çayının Yan Etkileri Nedir?

Rezene çayı içmek faydalıdır fakat fazla tüketimi belli yan etkilere sebep olabilmektedir.

 • Bu çayı gereğinden fazla tüketmeniz, ciltte döküntülere, kusmaya ve baş ağrısına sebep olabilir.
 • Epilepsi hastaları için bu çayı tüketmek zararlıdır.
 • Alerjik bünyesi olan kişilerin bu çayı tüketmemeleri gerekir.
 • Gebelik döneminde anneye zarar verir. Bu yüzden hamile kadınların bu dönemde bu çayı tüketmemeleri önemlidir.
 • Düzenli ilaç kullanan kişilerin bu çayı doktoruna danışmadan tüketmemesi gerekir.

Rezene çayının düzenli ve yeterli miktarda tüketimi sağlığınız için oldukça yararlıdır. Özellikle ilaç kullanmayı sevmeyen kişiler kendilerini doğal yolla iyileştirebilmektedir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.