Nane Limon Tarifi: Nasıl Yapılır? Neye İyi Gelir?


nane limon tarifi

Nane Limon Tarifi: Nasıl Yapılır? Neye İyi Gelir?

Midesinde asit reflüsü problemi yaşayan insanlar için, nane ve limon çayı tarifi en iyi çözüm olabilir. İki basit bileşenle hazırlanabilir ve hızlı bir çözüm sunar.

NANE LİMON TARİFİ

Gerekli Malzeme:

 • 1/4 su bardağı taze nane yaprağı
 • 1/4 su bardağı limon suyu
 • 2 su bardağı suNasıl Yapılır:

  Taze nane ve limon çayı yapmak için, nane yapraklarını, limon suyunu ve 2 su bardağı sıcak suyu derin bir kapta karıştırın. Daha sonra üzerini streç ile kapatın ve 10 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Ilık veya soğuk servis yapın.

Tansiyon Neden Düşer?

NANE LİMONUN FAYDALARI

nane limon tarifi

Nane limon tarifi ile bir çay yaptığınızda aşağıdaki faydalarını göreceksiniz.

Nane ve Limon Çayının Sağlığa Faydaları:

 • Nane besin içeriği yüksek ve iyi bir A vitamini ve antioksidan kaynağıdır.
 • Ayrıca, nane hazımsızlıkla ilişkili sindirim semptomlarını hafifletebilir.
 • Nane, sindirim sistemi kaslarını rahatlatarak IBS semptomlarını hafifletir.
 • Limonlar kalp-sağlıklı C vitamini bakımından zengin ve ayrıca kolesterolü düşürür.
 • Limon, bitkilerden hem olmayan demiri emen ve kansızlığı önleyen C vitamini ve sitrik asit içerir.
 • Limondaki çözünür lif, sindirim sağlığını iyileştirir.

Nanenin; yapılan araştırmalar sonucu hazımsızlık, gaz ve şişkinliğe iyi geldiği görülmüştür. Nanedeki mentol, mide kaslarını rahatlatarak sindirimi hızlandırır ve mide ağrılarını hafifletir.

Nane limondaki mentol, inatçı öksürüğü yatıştırmaya ve sinüsleri açmaya yardımcı olur.

Ayrıca, B vitamini ve potasyum gibi önemli besinleri içerir ve antioksidan özellikleri beyaz kan hücrelerinin hızlı hareket etmesini sağlayarak daha hızlı iyileşmeyi destekler.

Hangi B Vitamini Ne İçin Kullanılır?

Nane ayrıca antibakteriyel özellikleri sayesinde nefesi tazelemeye yardımcı olur ve ağızda mikropları öldürür. Aromaterapi çalışmaları, nane yağı kullanımının gündüz uykululuğunu azalttığını göstermiştir.

Nane, genç yetişkinlerde enerji düzeylerini artırarak yorgunluğu azaltır ve konsantrasyonu geliştirir. Yapılan bir çalışma, nedeni mentol olan nane yağının, hipokampusu uyararak farkındalığı ve hafıza fonksiyonlarını artırdığını göstermiştir.

Ayrıca, nane yağı E. Coli ve Salmonella gibi bakterileri öldürerek bakteriyel enfeksiyonlarla savaşabilir.

nane limon tarifiNane limon çayının antispazmodik özellikleri kusmayı önlerken, saç derisi kaşıntısı ve kepek gibi sorunları da çözebilir. Anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle kızarıklık ve sivilceye de yardımcı olur.

Sıkça Sorulan Sorular:

 • Nane ve Limon Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?
  Nane, sindirim sistemi kasları üzerindeki rahatlatıcı etkileriyle IBS semptomlarını hafifletir. Limonlar kalp-sağlıklı C vitamini bakımından yüksektir ve ayrıca kolesterolü düşürür. Ayrıca limon, bitkilerden hem olmayan demiri emen ve kansızlığı önleyen C vitamini ve sitrik asit içerir.
 • Limon ve Nane Suyu Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?
  Taze sıkılmış limonlu su içmenin en büyük faydalarından biri kilo vermeye yardımcı olması ve vücudunuza doğal elektrolitler sağlamasıdır. Vücudu temizlemeye yardımcı olur.

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.