Kokan Ayaklar İçin Faydalı Çözümler


Ayak

Ayakların kokması birçok kişi için çok rahatsız edici bir durumdur. Bu durumu sadece siz yaşamıyorsunuz bunu unutmamalısınız. Rahatsız olduğunuz durumdan sizi kurtaracak pratik çözüm önerileri bulunmaktadır. Bu basit yöntemleri uygulayarak ayak kokularından kurtulabilirsiniz.

Ayakkabı Seçimine Dikkat

Ayakkabı seçerken dikkatli olmalısınız. Hava alan ve koku hapseden özelliklerdeki ayakkabılardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca her gün aynı ayakkabıyı giymek de koku oluşumunun büyük etkenlerindendir. Terleyen ayaklar bir süre sonra havasızlıktan dolayı koku yapacaktır. Çıkardığınız ayakkabıyı kuruması için mümkün olduğunca havalandırın.

Ayaklarınızı Düzenli Yıkayın

Ayaklarınızı akşam eve geldikten ve ayakkabıyı çıkardıktan sonra mutlaka yıkayın. Bu işlem gün içerisinde havasız kalan ayaklarınızda mantar oluşum riskini de azaltır.

Ayaklarınızı Kurulamadan Ayakkabı Giymeyin

Duş alıp evden öyle çıkanlardansanız çıkmadan önce ayaklarınızın da iyice kuruduğundan emin olun. Çünkü nemli kalan ayaklar koku oluşumunu hızlandırır. O yüzden ayaklarınızı kurutmak önemlidir. Islak bir halde giyeceğiniz çoraplar da nemlenir ve koku yaparlar.

Antibakteriyel Krem Kullanın

Ayak kokusu için özel hazırlanmış kremler bulunmaktadır. Ayaklarınızı yıkayıp kuruttuktan sonra bu kremler ile kremlerseniz hem ayaklarınızın ferahladığını hem de kokunun giderildiğini göreceksiniz.

Pudra Kullanın

Bebek pudrası koku oluşumunu önlerken ayaklarınızın güzel kokmasını da sağlar. Çoraplarınızı giymeden önce ayaklarınıza süreceğiniz bebek pudrası ayaklarınızdaki fazla nemi emer ve terlemenin önüne geçerek kokuyu önler.

Ayakkabılarınızı Çorapla Beraber Giyin

Çorap giyimini mümkün olduğunca sıklaştırın. Özellikle spor ayakkabılarınızı çorapsız giymeyin. Çorap nem oluşumunu önleyerek ayaklarınızın kokmasını engeller. Çorapsız ayakkabı giydiğinizde ayaklarınız çok daha fazla terleyerek kötü koku oluşumuna neden olacaktır. Ayrıca birkaç gün boyunca aynı çorabı giymek de var olan kötü kokuyu artıracaktır. Çoraplarınızı günlük olarak değiştirin.

Nefes Alan Ayakkabıları Tercih Edin

Deri ve kanvas gibi malzemeler nefes alabilmektedir. Bu yüzden terin buharlaşarak ayakların kuru kalmasını sağlarlar. Kuru kalan ayaklarda da koku oluşumu minimumdur.

Ayakkabı Parfümü Alabilirsiniz

Ayakkabıcılarda satılan ayakkabı parfümlerinden kullanarak ayakkabının içine yerleşen ve ayaklarınızı kötü kokmasına neden olan kokudan uzaklaşabilirsiniz.

Karbonhidratı Kesmelisiniz

Karbonhidratlar da ayaklarınızın kokmasına neden olabilir. Çünkü rafine karbonhidratlar bakteri ve mantarların gelişmesine ve rahatsız edici kokular oluşturmasına neden olurlar.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.