Herkesin İsteği Beyaz Dişler


Diş

Herkesin İsteği Beyaz Dişler

Parlak ve sağlıklı görünen dişlerle gülümsemek herkesin hayalidir. Ancak evde kendi yapacağınız diş macunuyla hem dişlerinizi bembeyaz olacak hem de katkısız bir macun elde edeceksiniz.

Piyasada çok fazla diş macunu çeşidi satılmaktadır. Bu macunlar her ne kadar dişlerinizi beyazlatsa da içeriğinde bulunan kimyasallar diş etlerinize zarar verebilmektedirler. Diş hekimine gidip beyazlatmak için tedavi yaptırmak da sizin için ekstra masraf anlamına gelmektedir.

Ayrıca bu beyazlatma işlemi birden fazla kez yaptırıldığında içeriğinde bulunan kimyasallardan dolayı dişlere, diş etine ve diş minesine zarar verebilmektedir. Dişlerinizi bu kimyasallara maruz bırakmadan da beyazlatabilmeniz mümkündür. Böylelikle dişlerinizin ve diş etinizin yapısında bozulma olmadan onları koruyabilirsiniz.

Evde Doğal Diş Beyazlatma Tozu Yapma

evde diş macunu yapmak

Evde doğal yollarla yapılan diş beyazlatma tozu ile dişlerinizi sağlıklı bir şekilde beyazlatabilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler;

  • 4 yemek kaşığı bentonit kil
  • 3 yemek kaşığı kalsiyum karbonat tozu (kireç taşı)
  • 1 yemek kaşığı kabartma tozu
  • 1 çorba kaşığı nane yağı

Metal kaplar kili bozabileceği için bir cam kavanoz içerisine önce kili ekleyin. Ardından sırasıyla kalsiyum karbonat tozu ve kabartma tozunu ekleyin. Tozları iyice birbiriyle karıştırın. Daha sonra nane yağını ekleyerek iyice karıştırın. Diş fırçanızı ıslatıp karışıma dokundurarak dişlerinizi fırçalayın. Evdeki her bireyin kendine ait karışımının olması daha sağlıklı olmaktadır.

Diş Bakımı Yaparken Sık Karşılaşılan Hatalar

Diş fırçalama işlemi çocuk yaşta öğretilen bir alışkanlıkken birçok kişi tarafından yanlış uygulanmaktadır. Bu yüzden de dişlerde bazen kalıcı olan hasarlar oluşabilmektedir. Bunların olmaması için diş bakımını bilinçli bir şekilde yapmak gerekmektedir. Dişlerinizi fırçalarken fırçayı olduğundan fazla bastırmamak gerekir. Çünkü bükülen kıllar dişlerin temizlenmemesine neden olur. Yediğinize içtiğinize dikkat etmemek de dişlerinize zarar verebilmektedir. Bu nedenle kalsiyum, fosfor ve flor ağırlıklı yiyecekler tüketmelisiniz. Dişlerinizin yeterince temizlenmediğini düşünüyorsanız ek temizlemeler yapmalısınız.

Yani diş ipi ile dişlerinizin arasını temizlemeli, gargara ile de dil ve damağınızda kalan bakterileri yok etmelisiniz. Diş etlerinizin bakımını da düzenli olarak yaptırmalısınız. Sağlıksız diş etleri diş köklerinizin zayıflayarak dökülmelerine neden olur. Diş taşı diş çevrenizde birikerek sertleşen mineraller ile oluşur. Diş taşlarınızı da düzenli olarak temizletmezseniz hastalıklara neden olabilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.