Dişler Neden Çürür?


Diş

Diş çürükleri çok can sıkan bir olaydır. Diş yapısının zamanla bozularak siyahlaşması olayı diş çürümesidir. Genel olarak tükettiğimiz şekerli ve nişastalı yiyecekler dişlerin çürümesine neden olabilmektedir. Gazlı içeceklerin, çikolataların yendikten sonra diş yüzeyinde uzun süre kalmasıyla diş çürümeleri meydana gelmektedir. Ağızda hali hazırda var olan bakteriler vardır. Bu bakteriler diş yüzeyinde kalan şeker ve nişastadan beslenerek asit üretirler. Üretilen asit diş yapısının sert dokularını yıkarak dişleri çürütmektedir. Diş üzerinde oluşan ve kavite adı verilen oyuklar çürüklerle dolarak siyah bir görüntü oluşturmaktadır. Diş çürümeleri sadece çocuklarda değil her yaş grubunda karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Beslenme düzenine dikkate edilerek ve diş bakımı düzenli olarak yapılarak diş çürüklerinin önüne geçmek mümkündür.

Diş Çürümelerinin Beraberinde Gelen Hastalıklar

Diş çürümeleri dişeti rahatsızlıklarına da neden olabilmektedir. Dişetleri dişleri destekleyen dokular oldukları için diş çürümeleri de dişetlerini hasta edebilmektedirler. Bunun sonucunda diş kayıpları yaşanabilmektedir. Fakat erken teşhis ve beraberinde yapılan doğru tedaviler ile bu hastalıklar ortadan kaldırılmaktadır. Dişeti rahatsızlıklarının en belirgin özelliği dişeti kanamalarının görülmesidir. Zamanında tedavi edilmediği takdirde hastalık ilerleyerek geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar bırakabilir.

Diş Çürümelerini Durduran Diş Tozu Tarifi

Doğal diş tozları dişleri doğal yoldan temizleyerek çürümelerini durduran ve çürükleri tedavi eden etkili yoldur. Doğal yollardan uzun süreli diş sağlığı kazanmak istiyorsanız bu karışımı dişlerinize uygulayabilirsiniz. Diş tozu malzemeleri;

  • 4 yemek kaşığı bentonit kili
  • 4 yemek kaşığı kalsiyum tozu
  • 1 çay kaşığı karbonat tozu
  • 1 çorba kaşığı deniz tuzu
  • 1 yemek kaşığı tarçın
  • 1 tatlı kaşığı karanfil
  • 1 yemek kaşığı aktif kömür (isteğe bağlıdır)

Bu malzemeleri cam bir kavanozda iyice karıştırın ve hava geçirmeyecek şekilde ağzını kapatın. Sadece kullanacağınız zaman kavanozu açın. Kullanacağınız zaman temiz ve ıslatılmış diş fırçanızı toza batırın. Daha sonra dişlerinizi bastırmadan kurallarına uygun bir şekilde fırçalayın. Fırçanın dişlerinizin önüne ve arkasına, diplerine ve köşelerine temas ettiğinden emin olun. Böylelikle diş çürümelerinin önüne geçerek dişlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe