Kesinlikle Kullanılmaması Gereken 3 Tencere Seti


Tencere

Yemek yaparken kullandığımız mutfak araç ve gereçleri sağlık için zararlı olabilir. Pek çok kadın yeni bir tencere satın alırken sağlıklı olup olmadığına önem vermez. Seçimini tencerenin modeline veya rengine göre yapar. Halbuki dikkat edilmesi gereken çok daha önemli kriterler var. Tencere çeşidinin yemeğin lezzetini etkilediği gibi bir görüş yaygındır. Oysa tencereler sadece yemeğin lezzetini değil insan sağlığını da etkiliyor. Yapımında farklı kimyasal maddeler kullanılan tencerelerde pişen yemekler deyim yerindeyse zehir saçıyor.

Tencere Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tencere seçimi yaparken özellikle metal olanlar tercih edilmeli. Teflon tava ve tencerelerden olabildiğince uzak durulmalı. Teflon ya da metal tencere olması hiç fark etmez. Tencerelerin içine soktuğumuz kaşık ve spatula gibi mutfak eşyalarının metal olmamasına özen gösterilmeli. Söz konusu teflon tencereler ise buna iki kat dikkat edilmesi gerekir. Çünkü metal kaşıklar tencere yüzeyinin çizilmesine ve aşınmasına neden olur. Aşınma ve ısı ile birlikte bazı kimyasallar harekete geçer. Yemeğe karışan bu maddeler insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Kanserojen olan maddelerden yapılan tencereleri dikkatsizce ve uzun süre kullanmak hastalıklara yol açar. Bunun için bazı tencere çeşitlerinden uzak durmak sağlığınız için daha yararlı olacaktır. Peki hangi tencereler bizim için tehdit oluşturuyor? Kullanılmaması gereken tencere setleri hangisidir?

Alüminyum Tencere

Sağlıksız olması ile bilinen alüminyum tencereler, kullanılmaması gerekentencere setleri arasında ilk sıradadır. Aluminaisimli maddeninin işlenmesi sonucu yapılır. Bu madenden yapılan tencereler, içinde pişirilen besinlerin asitli ve alkali olmasından etkilenerek zamanla kararır. Asitli maddeler alüminyumu aşındırarak etken maddelerinin çözülmesine neden olur. Aşınmış bir alüminyum tencereyi uzun süre kullanmak unutkanlığa sebep olur. Vücudumuza giren alüminyum aynı zamanda, kalsiyum, magnezyum ve demirin etkinliğini azaltır.

Bakır Tencere

Bakır tencereler yüz yıllardır Osmanlı mutfağında ve Anadolu’da kullanılmaktadır. Farklı maddelerle karıştırılan bakır ile yapılan bu tencereler ısıyı iyi iletmesi ile meşhurdur. Ancak bakır tencerenin uzun süre kullanılması zehirlenmelere neden olur. Bunu engellemek için tencereler sık sık kalaylanmalıdır. Pişirilen yemekler uzun süre bakır tencerede bekletilmemelidir. Çünkü içerisinde bulunan kurşun yemeklere nüfuz eder.

Teflon Tencere

Kullanımı kolay olduğu için pek çok kadının tercihi olan teflon tencereler, çizildiğinde insan sağlığını tehdit eder. Üzerini kaplayan madde sayesinde yemeğin yapışmasını engelleyen teflon tencereler çizilmediği takdirde kullanılmasında bir sakınca yoktur. Bunun için metal kaşık yerine tahta kaşık tercih etmek yeterlidir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.