Çiçek Toprağı Neden Sineklenir? Engellemek İçin Ne Yapılır?


Sinek

Bahçelerimizi ve evlerimizi süsleyen rengarenk çiçeklerimizin en büyük problemlerinden biri çiçek toprağının sineklenmesidir. Sıcaklık artışı nedeniyle bu sorun yaz aylarında tavan yapar. Sinek ve böcekler, üzerine titrediğimiz çiçekler için zararlıdır ve önlem alınması gerekir. Toprağın içinde fazla miktarda gübre bulunması ve fazla sulamak çiçek toprağının sineklenmesine yol açmaktadır. Meydana gelen sinekler, çiçek toprağında üreyerek çoğalır. Bu sinekler bitki köklerini ve yapraklarını yiyerek zarar verir. Çiçeklerinizin kurumasını istemiyorsanız bu sineklerden kurtulmak için bir şeyler yapmalısınız.

Sinek

Sinekler sadece çiçekler için değil sizin ve aileniz için de rahatsızlık vericidir. Çünkü zamanla bu sinekler eve yayılmaya başlar. İlaç gibi kimyasallara başvurmadan önce doğal ve pratik yollarla bu sorun çözülebilir. İşte çiçek toprağının sineklenmesini engelleyen doğal yöntemler…

Aspirinli Su

Asprinli su çiçek toprağındaki sineklerin yok edilmesinde etkilidir. Aspirinleri ezerek toz haline getirin ve su ile karıştırarak çiçeğinizin toprağına dökün. Sinekler gözle görülür bir şekilde azalacaktır.

Kuru Toprak İlave Etmek

Çiçek toprağının nemli olması sineklenmesinin en büyük nedenidir. Nemli toprakta oluşan bakteriler sinekleri kendine çeker. Sinekler yüzünden çiçeğimizi sulamayı elbette bırakamayız. Bu yüzden nemli olan toprağa kuru toprak ekleyerek nemini alabilir ve sineklenmeyi durdurabiliriz.

Sigara Külü Ve İzmariti

Sineklerden kurtulmanın bir diğer yolu ise sigara külü ve izmaritidir. Sigara izmaritini çiçeğinizin toprağına gömün ve küllerini toprağın üstüne serpin. Farkedilir derecede sineklenme azalacaktır.

Toz Tarçın

Tarçının güzel kokusu ve doğal antioksidan olma özelliği çiçeklerdeki sineklerin yok edilmesinde etkilidir. Toz tarçını çiçek toprağı ile karıştırmak sineklerin azalmasını sağlayacaktır.

Sarımsak Suyu

Sarımsak, anti-bakteriyel özelliği ile bakteri oluşumuna karşı etkilidir ve çiçek toprağının sineklenmesini ortadan kaldıracak bir çözümdür. Sıktığınız sarımsak suyunu çiçeğinizin toprağına dökün. Hatta çiçeğinizin yapraklarına bu suyu sıkın. Sarımsak suyunun keskin kokusu sinekleri rahatsız ederek kaçıracaktır.

Soğan Kabuğu

Soğan ve sarımsak gibi yoğun kokulara sahip bitkiler sinek ve bazı böcekleri etkiler. Soğan tıpkı sarımsak gibi çiçek toprağının sineklenmesini önler. Soğanın kabuklarını çiçeğinizin toprağına koymanız yeterlidir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.