Ofislerde ve plazalarda, kapalı alanlarda çalışanlar hareketsiz kalmaktan tutun güneş ışığından da uzakta kaldıkları için bir çok riskli durumlarla yüzleşmek zorundadırlar. Dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenmeniz sağlığınız açısından çok önemli.

AYNI POZİSYONDA 30 DAKİKADAN FAZLA OTURMAYIN

D vitamini kemiklerimiz üzerinde büyük etkiye sahiptir. Kas gücümüz açısından önemlidir. Bu yüzden ofiste çalışanların ergonomik açılara dikkat etmeleri gerekir. Bu oturma pozisyonu demektir. Bilgisayar başında oturduğumuzda boyun ve omuzlarımız bundan en çok etkilenen yerlerimizdir. Aynı pozisyonda 30 dakikayı aşacak şekilde bulunmak tehlikelidir. Vakit buldukça ayağa kalkmalı ve iş alanınızda yürümelisiniz. Ofis ortamında yapılabilecek çok bir hareket yoktur. Ancak belli rutinler ve egzersiz programları belirlerseniz sürekli hissettiğiniz yorgunluğu üzerinizden atmış olursunuz. Ofiste kullandığınız sandalyeyi ve masayı da buna göre ayarlamalısınız. Bilgisayarınızla aranızda belli bir uzaklık olmalı ayrıca sandalyeniz olabildiğince sırtınızı desteklemelidir. Ayrıca alamadığınız güneş ışığını molalarınızda olabildiğince dışarı hava almaya çıkarak telafi edebilirsiniz.

 

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNE DİKKAT EDİN

kapalı alanlarda çalışanlarZaten vitamin eksikliğiyle bağlantılı olan iskelet ağrılarımızı çözmek için yapabileceğiniz bazı basit şeyler vardır. Molalarınızda ve iş çıkışlarınızda ayırabileceğiniz ne kadar vakit varsa bunu yürüyerek kullanmanız kaslarınızın rahatlaması ve açılması için yararlı olacaktır.

İşte harcadığımız zaman strese sebep olur. Stres de sağlığımızı hem fiziken hem manevi olarak etkileyen bir durumdur. Eğer beslenmenizi düzenli hale sokup güneşten yeteri kadar D vitamini alabilirseniz yaşayacağınız stresi de olabildiğince azaltmış olursunuz. Vitamin eksikliğini yaptığınız yürüyüşlerle karşılayamadığınızı hissederseniz doktorunuza danışıp yeterli dozda ilaç da talep edebilirsiniz.

Alacağınız bu tedbirler gündelik hayatınızda hem zihinsel performansınızı olumlu etkileyecek hem de ağrılarınızı azaltacaktır.