Kahvenin Çabuk Soğuması Nasıl Önlenir?


Kahve

Lezzeti ve kokusu ile birçok insan için vazgeçilmez olan kahve bağımlılık yaratan bir içecek. Yüksek oranda kafein içermesinden dolayı sabahları kolay ayılamayanların bir numaralı tercihi. Sadece sabahları değil günün her saatinde sıklıkla tüketilen sıcacık kahveler çoğu insan için içmesi oldukça keyif verici. Espresso’sundan Cappuccino’suna, Frappuccino’sundan Macchiato’suna birçok çeşidi bulunan kahve dünyada en sık tüketilen içeceklerden bir tanesi. Her ne kadar soğuk kahvelerde yaygın olarak içilse de, dünyada kahve en çok sıcak olarak servis ediliyor. Sıcak içilen kahvelerin en büyük sorunu ise çabuk soğuması.

Kahve Neden Çabuk Soğur?

Kahvenin çabuk soğumasının nedenlerinden biri süt eklemek. Evet süt eklemek kahvenin ısısını düşüren etkenlerden biri. Bunun yanında sade kahvenin soğuma hızı ise oldukça düşük. Bilimsel olarak koyu renkler ısıyı diğer renklere göre daha çok tutuyor. Bu mantık sade kahve için de geçerli. Çünkü sade kahve, sonradan süt eklenen bir kahveye göre daha yavaş soğumakta. Öte yandan kahvenin çabuk soğumasını etkileyen faktörlerden biri de buharlaşma. Bu durumu engellemek için kahveye sıcak süt eklenerek viskozitesi yükseltiliyor ve kahvenin sıcak kalması sağlanıyor.

Diğer bir yol ise kahveyi ağzı kapalı bardaklarda tüketmek çünkü buharlaşma ısı kaybına neden oluyor. Ağzı kapalı kahve bardağının içinde kalan sıcak hava buharı dışarı çıkamadığı için kahveyi hep sıcak tutuyor. Dünyaca ünlü kahve dükkanlarının kapalı bardak kullanmasının en önemli nedeni budur. Böylece ısı kaybına uğramayan kahvenin çabuk soğuması engellenir.

Alüminyum Folyo Tekniği

Kahvenin sıcak kalması için uygulanan tekniklerden bir diğeri alüminyum folyo yöntemidir. Kahve bardağının etrafı alüminyum folyo ile kaplanarak ısı kaybetmesi engellenir. Kullanılacak olan alüminyum folyonun kaliteli bir ürün olması tekniğin işe yaraması açısından önemli bir noktadır. Alüminyum folyonun bulunmadığı durumlarda devreye giren bir diğer teknik ise kahve bardağına sıcak bez sarmaktır. Demlik veya su ısıtıcısında kaynatılan su temiz bir beze dökülür. Sıcak suyla ıslanan bez ile kahve bardağının etrafı sarılır. Her ne kadar alüminyum folyo ile kaplanan kahve bardağı daha uzun süre sıcak kalsa bile, folyonun bulunmadığı durumlarda sıcak bez yöntemi bir alternatif olarak uygulanabilir.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe