Doğal Sirke Nasıl Yapılır?


Doğal Sirke

Marketlerden satın aldığımız gıdaların hemen hemen hepsinde insan sağlığını tehdit eden katkı maddeleri bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Oysa ki dışarıdan temin ederek tükettiğimiz çoğu ürünü evde doğal yollarla yapabiliriz. Üstelik kanserojen katkı maddelerinden uzak durarak. Sirke herkesin evinde sıkça kullanılan bir ürün. Salata soslarında, turşularda, hatta kıtır kıtır olması için hamur işlerimizde bile kullanıyoruz.

Doğal Koruyucu Sirke

Anti-bakteriyel özellikleri sayesinde sebze ve diğer birçok şeyin temizliğinde dahi sirkeden yararlanabiliyoruz. Faydaları saymakla bitmeyen sirkenin içerisinde barındırdığı, potasyum, magnezyum, sodyum, kalsiyum, fosfor ve C, A, E, B1, B2, B6 vitamini ile vücudumuz için çok yararlı olduğu bir gerçek. Genellikle elma ve üzümden yapılan sirke, enfeksiyon hastalıklarına ve kolesterole karşı oldukça etkili. Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olan Diyabetin önlenmesinde ve kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı oluyor. Doğal bir dezenfektan olan sirke, sivilce ve aknelere karşı savaşıyor. Fazla kilolarından kurtulmak için diyet yapanların imdadına yetişen sirke, kuvvetli bir yağ yakıcıdır. Kullandığınız sirkeyi daha sağlıklı hale getirmek istiyorsanız evde doğal yöntemler ile kendiniz yapabilirsiniz.

Doğal Sirke Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde katkı maddeleri olmadan sirke yapmak için öncelikle doğal sirke mayasına ihtiyacımız var. Doğal sirke mayası, evde doğal yollarla yaptığımız sirkenin üst tabakasında oluşan ince bir katmandır. Yoğurt kaymağını andıran bu tabaka sirke mayasıdır. Rengi kullanılan meyveye göre değişiklik gösterebilir. İlk önceleri ince bir tabaka olan sirke mayası, zaman geçtikçe kalınlaşır. Evde doğal sirke mayası ile yaptığımız sirke 2 ay sonra kullanılabilir hale gelir. Ancak sirkemizi yapımından bir ay sonra süzer ve tüketmek için 6 ay kadar beklersek eğer çok daha lezzetli olacaktır.

Doğal Sirke

Doğal Sirke Tarifi

Öncelikle elmaların içi temizlenir. Küçük küçük dilimlenerek nohut ile birlikte bir kaba yerleştirilir. İçme suyu da eklendikten sonra bir çay kaşığı tuz ve şeker eklenir. Üzeri tülbentle kapatılır ve mayalanması için 30-45 gün boyunca dinlendirilir. Dinlenme süresi boyunca tahta kaşık ile ara ara karıştırılması gereklidir. Meydana gelen sirke sineklerinden sonra elma posası sıkılıp atılır. Posa alındıktan sonra tekrar bir çay kaşığı şeker ve tuz eklenerek karıştırılır. Cam şişelere doldurulan sirke ışık almayan serin bir yerde muhafaza edilir. Bir süre sonra üzerinde şeffaf doğal sirke mayası oluşur. Bu sirkenin olduğu anlamına gelir.

Malzemeler

  • 2 kilogram elma
  • 5 litrelik cam kavanoz veya şişe
  • Bir çay kaşığı tuz
  • Bir çay kaşığı şeker
  • Bir avuç nohut

Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe