İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?


İnternetten güvenli alışveriş

Özellikle virüs dönemi ile birlikte e-ticaret sitelerine ve sana alışverişlere ilgi çok arttı. Bununla birlikte herkesin aklına, internetten güvenli alışveriş nasıl yaparım sorusu takıldı. Artan bu ilgi ile kullanıcıların bazıları ciddi sorunlar yaşadılar ve yaşamaya devam ediyorlar. Mutfak malzemesi olarak gerçek fırın alıp, yerine oyuncak fırın gönderenler mi dersiniz veya laptop alıp yerine bir koli kitap gönderenler mi?

Bu tür olaylara hemen hemen her gün rastlıyoruz. İnsanlar hem hayal kırıklığı hem ciddi maddi kayıplar hem de aptal yerine koyulma hissi yaşıyorlar. Satıcıların yapmış oldukları küçük kelime oyunları yüzünden de sonuçlanmayan bir sürü mahkeme olayları oluyor. Özellikle kapıda ödemeli ürünler her geçen gün bizi biraz daha bunaltıyor. Bizde, sanal alışverişte kayıp yaşamamanız için internetten güvenli alışveriş nasıl yapılabileceğinizi sizlere örnekler ile açıklayacağız.

İnternetten güvenli alışveriş

E-Ticaret Siteleri Güvenli Midir?

N11, Amazon, Akakçe, Trendyol gibi büyük e-ticaret siteleri güvenilirliği çok yüksek sitelerdir. Ancak bu şirketlerin mantığına baktığımız zaman, müşteriler ile aracı firmaları bir araya getiriyorlar. Sizler ile satış yapacak firmaları ise büyük bir mercekten geçirerek önümüze ürünleri sunuyorlar. Firmalara yapılan kontrollerin ardından sadece güven duydukları firmaları sistemlerine dahil ediyorlar. Bunun yanı sıra, satın aldığınız tüm ürünler ilk önce onların hesabına düşüyor. Ödemeler yapılırken de SSL sertifikaları ile kart bilgileriniz şifrelendikten sonra bankalarla irtibata geçiliyor. Bu sayede kredi kartınız ile yapacağınız tüm alışverişler çok güvenli bir hale geliyor. Böylece internetten güvenli alışveriş mümkün olabiliyor.

İnternetten güvenli alışveriş

Ürün Takibi Yapın

Bazı firmalar sistemin açıklarından faydalanabilmektedir. Örnek vermek gerekirse; bir laptop satın aldınız. Aldığınız laptopun an itibari ile satıcının kargoyu size yollama süresi başlıyor. Bazı sistem açıkları sebebiyle kargonun size ulaşma süresini uzatabiliyorlar. Bu herkesin başına bir kez olsun gelmiştir. Tüm e-ticaret sitelerinin politikaları kendi içlerinde gizlidir. Bu politikalarda küçük kelime oyunları yaparak kargonun size geç gelmesini sağlayabiliyorlar. Tabii ki bu tüm e-ticaret siteleri için geçerli değil. Fakat bunu yapan sanal alışveriş siteleri de var. Bu yüzden siparişinizi verdikten sonra günbegün kargonuzu takip etmeniz çok önemlidir. Herhangi bir gecikme söz konusu olursa firmanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçin. Peki, internetten güvenli alışveriş yapmak için neler yapmalıyız? Aşağıda yazdığımız maddeler ile online alışverişleriniz daha güvenli hale gelecektir.

İnternetten Güvenli Alışveriş

1. Güvenli İnternet Bağlantısı

Güvenli internet bağlantısından kastımız nedir? Biz internette online bir alışveriş yapacağız ancak bulunduğumuz wi-fi örneğin bir kafenin veya belediyenin herkese açık paylaştığı internet alanları. Bu tür ortak wi-fi alanlarının olduğu yerlerden kesinlikle sanal alışveriş yapmayın. Aksi taktirde bilgileriniz başkaları tarafından okunabilir ve bilgileriniz çalınabilir. İnternetten güvenli alışveriş yapmak için bu tür konularda dikkatli olmalısınız.

2. Sanal POS Kullanmalı

Eğer hiç bilmediğiniz bir sitede gördüğünüz bir ürünü beğendiyseniz ve bu ürünü alacaksanız, ilk önce o ürünü daha önce online alışveriş yaptığınız satıcıların satıp satmadıklarını kontrol edin. Eğer alacağınız ürün tanıdığınız sitelerde yoksa veya adını ilk defa duyduğunuz o sitede daha ucuzsa, sitenin sanal POS özelliğinin olup olmadığını araştırın.

Çünkü e-ticaret firmaları sanal POS alabilmek için bazı ciddi incelemelerden geçiyor. Ayrıca sanal POS ile yapılan işlemlerde bankalar ödemeyi bir süre beklettiği için iade sorunları daha az yaşanmaktadır. Ancak siz yine de özel bir indirim söz konusu değilse, piyasa fiyatlarının çok altında bir ürün almamaya çalışın. Tüm bu noktalara dikkat ederek internetten güvenli alışveriş yapabilirsiniz.

İnternetten Güvenli Alışveriş

3. SSL Sertifikasına Dikkat

Sanal alışveriş yapacağınız site adresinin her zaman, https:// ile başladığından ve sitenin SSL sertifikasına sahip olup olmadığından emin olun. Bu sistem kredi kartların başkaları tarafından kopyalanmasını engellemektedir. Bu sistem özelliklerine sahip olmayan bir sitede alışveriş yaptığınızda belki o an herhangi bir problem yaşamayabilirsiniz fakat asla kartınızın kopyalanmadığından da emin olamazsınız.

4. Sanal Kart Kullanın

İnternetten alışveriş yaparken limitinin çok yüksek olduğu kredi kartlarınızı kullanmak yerine sanal kartları kullanmayı tercih edin. Bu sayede internetten güvenli alışveriş yapabilirsiniz. Banka uygulamanıza girerek limitini ve süresini sizin belirleyeceği sanal kartları kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Aynı kredi kartları gibi kredi kartı numaranız olur. Online alışveriş yapacağınız zaman gerekli tutarı aktarabilirsiniz. Böylelikle kredi kartınızın kopyalanma riskini de en aza indirmiş olursunuz.

İnternetten Güvenli Alışveriş

5. Araştırma Yapın ve Şikayetlere Bakın

İnternetten güvenli alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da satın alacağınız ürünleri çeşitli sosyal medya hesaplarından araştırmaktır. Eğer alacağınız ürün hakkında yapılan yorumların büyük bir çoğunluğu olumsuz ise ve şikayetler normalden fazlaysa alışverişinizi tekrar gözden geçirebilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.