Hametan Krem ile Cilt Problemlerinizle Vedalaşın


hametan

Özellikle yaz aylarında cilt sorunu yaşayan kişiler için sayısız krem çeşidi bulunmaktadır. Bu kremlerden bir tanesi Hametan cilt bakım kremidir. Bu krem sadece eczanelerde satılmakta ve bir sürü cilt sorununa da iyi gelmektedir. Hametan hem pomad hem de krem şeklinde satılır. Pomadın yapısı kreme göre biraz daha yağlıdır. Ancak ikisi de cilt sorunları için çok rahat bir şekilde kullanılabilir. Çoğu dermatoloğun tercihi olan bu krem tüp formunda satılmaktadır. Peki ama hametan krem ne işe yarar? Cildimize nasıl uygulayabiliriz? Yan etkileri var mı? Fiyatı nedir? gibi kremle ilgili merak ettiğiniz her soruyu yanıtlamaya çalışacağız.

ütülemeden ütülü gibi

Hametan Krem Ne İşe Yarar?

Hametan krem aslında çok eskiden beri annelerimiz tarafından kullanılmaktadır. Bu krem yalnız cilt sorunlarına iyi gelmez aynı zamanda medikal nemlendirici olarak da iş yapar. Herkesin birbirine önerdiği bu krem aslında yanık izlerinin tedavisinde etkilidir.  Fakat yanık izlerinin dışında ciltte bulunan lekelere ve sivilcelere de iyi geldiği görülmüştür. Bu tarz medikal görevi bulunan kremleri doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız. Çünkü hametan kremin içinde bulunan bazı etken maddeler cildinizde ciddi reaksiyonlara yol açar ve cildinizi olduğundan daha kötü bir duruma getirebilir.

Travazol Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Hametan Kremin Yararları

Hametan kremin birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları sıralayacak olursak;

 • Genel olarak yaz aylarında ortaya çıkan isiliklere iyi gelir.
 • Özellikle bebeklerde ve kadınlarda ağda sonrasında görülebilen pişik gibi kızarıklıklarda kullanılır.
 • İltihaplı sivilcelerden sonra cildinizde oluşabilecek izlerin geçmesine yardımcı olur.
 • Vücudunuzda bulunan yara izlerinin iyileşmesini sağlar.
 • Kış aylarında kuruyan ya da çatlayan cildinize sürdüğünüzde cildinizi nemlendirir ve cildiniz için gerekli olan bakımı yapar.
 • Cildinizdeki farklı renk tonlarının eşitlenmesini sağlar.
 • Uzun süreli yatma sonucu oluşan yatak yarası ya da ameliyat yarası gibi yaralara iyi gelir.
 • Birinci ve ikinci derece yanıkları tedavi etmek amacıyla kullanılır.
 • Makyaj yapmadan önce yüzünüze sürerseniz çok iyi bir makyaj bazı olacaktır.
 • Fazla güneşte kalma sonucu oluşan güneş yanıklarını rahatlatır.
 • Sinek ve böcek ısırmasının üzerine bu kremi sürdüğünüzde kaşıntı ve acınız hafifleyecektir.

ütülemeden ütülü gibi

Hametan Krem Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hametan kremi uygulamadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşünü almalısınız. Doktora danışılmadan kullandığınız takdirde cildinizde geri dönülemez sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Daha önceden bu kremi kullandıysanız ve problem yaşamadıysanız tekrarda doktorunuzla görüşmenize gerek yoktur. Kremi uygulamadan önce uygulama yapacağınız bölgeyi iyice temizleyin. Kremi dibinden sıkarak parmağınızın ucuna çok az alarak, sıkıntılı yere ovalayarak sürün. Cildiniz kremi emdiğinde ovalamayı bırakabilirsiniz. Kremi sürdükten sonra üzerini kapatmanıza gerek bulunmamaktadır.

Kremin Olası Yan Etkileri Nedir?

Hametan krem piyasada bulunan pek çok kreme göre en az yan etkisi bulunanıdır. Özellikle hassas ciltli kişilerde ya da kremin içinde bulunan etken maddelere karşı duyarlılığı olan kişilerde yan etkiler görülebilmektedir. Görülen bu yan etkiler;

 • Deride oluşabilecek döküntüler
 • Yüzde, dudaklarda ya da boğazınızda şişme
 • Alerjik reaksiyona bağlı olarak kaşıntı

Bu etkilerden birini gördüğünüz takdirde kremi bol su ile yıkayın ve vakit kaybetmeden uzman doktorunuzla iletişime geçin.

ütülemeden ütülü gibi

Hametan Krem ve Hametan Pomad Arasındaki Farklar

Hametan krem ve pomad sahip olduğu özellikler nedeniyle birbirlerinden ayrılmaktadır. Çoğunlukla cildinizde meydana gelen kuruma, yara, kesik ve hafif dereceli yanıklarda Hametan krem tercih edilir. Ayrıca güneş lekesi, cilt lekesi, pişik ve sivilcelerde de krem kullanılmaktadır.

Hametan pomad ise merhem gibi daha yağlı bir şekilde bulunur. Pomad cildin deri katmanlarını da içinde barındıran sorunları tedavi etmede kullanılır. İltihaplı sivilceler, yaralar, derin kesik izleri, ameliyattan sonra vücudunuzda oluşan yaralar gibi cilt hastalıklarında pomadı kullanabilirsiniz. Eğer cilt tipiniz yağlıysa ve akne üretmeye müsaitse pomad yerine kremin kullanılması daha doğru olacaktır.

 

Hametan Kremin Fiyatı Nedir?

Belirlenen yeni fiyatlara göre krem fiyatları 13,55 TL iken pomadın fiyatı 13.27 TL’dir. Bu ilacı doktorunuza gidip reçeteli olarak yazdıracağınız gibi reçetesiz olarak da eczanelerden temin edebilirsiniz. Fiyat ve performans olarak bu krem oldukça uygundur.

Hametan kremi istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Cilt sorununuz olmadan cildi nemlendirebildiği için yaz aylarında kadınlar tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. Siz de yaralarınızı doğal yollarla tedavi etmek istiyorsanız diğer kremleri inceleyerek net bir fikir sahibi olabilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.