Erik Suyunun Faydaları Nelerdir?


erik suyu

Erik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Hemen hemen herkesin sevdiği bir meyve olan eriğin aslında altında yatan büyük faydalar vardır ve birçok insan bu faydaları gözetmeden işin sadece tat kısmına odaklanmıştır. Özel yetiştirme koşulları hariç genellikle bahar aylarında ilk meyvelerini vermeye başlayan erik ağaçları daha çok hamilelerin imdadına yetişse de normal hayatta da birçok müptelası vardır. Erik suyunun faydaları saymak ile bitmez ama birkaçını sizler ile paylaşalım. Erik suyunun faydaları nelerdir?

 erik suyu ERİK SUYUNUN FAYDALARI

  • Çok fazla bilinmemekle birlikte erik suyu metabolizmayı çalıştırıcı özelliğinden dolayı kilo vermeye yardımcı olan yöntemlerin başında yer almaktadır. Sindirim sisteminizin hızlı çalışmasına yardımcı olacak ve kilo verme sürenizi kısaltacaktır. Özellikle kış aylarında kilo verme durumu aza indiğinden erik suyu imdadınıza yetişebilir. Kış aylarında fiyatından dolayı bulmak zor olsa da kuru erikten komposto yaparak faydalanabilirsiniz. Elbette taze halde suyuna erişmek daha etkili olacaktır fakat taze halde bulamadığınız takdirde kurusunu kullanabilirsiniz. Sonuç aşaması taze erik suyuna göre biraz daha uzun olsa da faydasını göreceksiniz.

Tost makinesinde yapılabilecek farklı tarifler

  • Erik suyunun bir diğer faydası ise görme duyusunu arttırdığı ve görmeye iyi gelmesidir. Gözdeki retinanın yorgunluğunu almasından dolayı görme sağlığınızın korunmasına yardımcı olacaktır.
  • Erik suyu, kilo verme ve görme yetisinin iyileşmesinin yanı sıra kolesterole de iyi gelmektedir. Halk arasında erik suyunun faydaları pek bilinmediği için bu bilgilere rastlamamış olmanız normaldir. İçerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller kolesterolünüze iyi gelecektir.
  • Erik suyunun antioksidan değerinin yüksek olmasından dolayı birçok kronik hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir. Artrit, kalp hastalıkları ve hatta kanser riskini dahi azalttığı bilinmektedir. Kronik hastalıkların önüne geçmede organik, doğal bir yöntem olan erik suyunun veya kompostosunun kullanımında fayda vardır.
  • Erik suyu, sindirim sisteminizin de düzene girmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Özellikle kabızlık sorunu olanlar için doğal kurtarıcılar arasında listenin başında yer alıyor diyebiliriz. Belli aralıklarla kullanım yapıldığında sindirim sisteminizin günden güne iyileştiğini ve kabızlık sorunuzun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Erik Suyunun Fazla Tüketilmesi

Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi erik suyunun da fazla kullanımın yan etkileri vardır. Fazla kullanıldığı takdirde kilo artışına dahi sebep olabilir. Gebelerin kullanımdan önce doktorlarına danışmaları tavsiye olunur.

Erik suyu son zamanlarda sağlıklı yaşam ve beslenme dünyasında sıkça konuşulan bir konudur. Erik suyunun birçok faydası bulunmaktadır ve bu faydaları bu makalede detaylı bir şekilde ele alacağız. Aynı zamanda SEO uyumlu bir makale yazarak, erik suyu hakkında bilgi edinmek isteyen kişilerin arama motorlarında daha kolay bulmalarını sağlayacağız.

Erik Suyunun Hazırlanışı

Erik suyu hazırlamak oldukça kolaydır. Erikleri yıkayın ve çekirdeklerini çıkarın. Daha sonra erikleri blenderda püre haline getirin ve süzgeçten geçirerek suyunu çıkarın. İsteğe göre limon suyu veya bal ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız erik suyunu, taze olarak tüketmeniz önerilir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.