Hamamböceklerinden Kurtulmak İçin Saç Spreyi Kullanın


Hamamböceklerinden kurtulmak için

Hamamböceklerinden kurtulmak için denemediğiniz yol kalmadı mı? Bir türlü sonuca ulaşamadınız mı? Bir de saç spreyi kullanmayı deneyin.

Hamamböceklerini evden arıtmak oldukça zordur. Sıcak ve nemli yerleri severler. Özellikle mutfaklarda gezinirler. Dolap içlerine bayılırlar. Hamamböceği istilasını hafife almamak gerekiyor. Çünkü ecoli bakterisi taşırlar ve salmonellaya neden olurlar. Hamamböceklerinden kurtulmak için kesin çözüm evinizi bir profesyonel şirkete ilaçlatmaktır. Hatta sadece sizin eviniz değil, tüm apartmanın ilaçlanması gerekir. Ancak çok yoğun bir istila söz konusu değilse aşağıdaki yöntemleri kullanarak bu pis böceklerden kurtulabilirsiniz.

HAMAMBÖCEKLERİNDEN KURTULMAK İÇİN

Evinizi temiz tutun:

Evleriniz temiz biliyoruz ama yine de hatırlatalım. Hamamböcekleri açıktaki yiyeceklere ve çöplere gelirler. O yüzden açıkta yiyecek bırakmayın ve çöpleri düzenli olarak dışarı çıkarın.

Saç spreyi kullanın:

Hamamböceğini gördüğünüzde onu yakalamaktan korkuyor ya da iğreniyorsanız üzerine saç spreyi sıkın. Saç spreyi hamamböceklerinin bacakları ve kanatlarını ağırlaştırır. Böcekler hareket edemez ve ölürler.

Defne yaprağı koyun:

Hamamböcekleri defne yapraklarının kokusunu sevmezler. Defne yapraklarını parçalayın ve etrafa serpiştirin. Onlar büyük ihtimalle defne yaprağı kokusu olmayan yeni bir ev bulmak için evinizi terk edecektir.

Amonyakla temizlik yapın:

Evet amanyok kokusu sizi bile evden kaçıracak kadar kötü biliyoruz ama hamamböcekleri bu kokudan nefret eder. Bir bardak su ile iki bardak amonyağı karıştırın ve bunu bir temizlik solüsyonu olarak kullanın. Hamamböcekleri yok olacaktır.

Yapışkan bant kapanları yapın:

Bu çok basit ama aynı zamanda da çok etkili bir yöntem. Koli bandı gibi kaliteli yapışkan bantlar alın. Yapışkan tarafı yukarı bakacak şekilde evin etrafına bant parçaları koyun. Daha çok hamamböceklerinin eve girdiğiniz düşündüğünüz yerlere (çatlaklar, döşeme tahtaları) yerleştirin. Hamamböceği geceleri çıktığı için bu işlemi yatmadan önce yapmak daha iyi. Sabah kalktığınızda bantları birçok hamamböceği yapışmış olarak bulacaksınız.

Kedi nanesi kullanın:

Evin çevresine biraz kedi nanesi serpin. Bunun defne yaprakları gibi bir etkisi vardır –  hamam böcekleri bu kokudan tiksinir ve uzaklaşır.

HAMAMBÖCEKLERİ İÇİN EV YAPIMI YÖNTEMLER

Karbonat ve şeker:

Bir kap karbonat ve bir kap şekeri karıştırıp bunu evinize serpiştirin. Hamam böcekleri şekere doğru çekilir ve karışımı yer. Karbonat da içlerinde baloncuklar oluşmasına sebep olup onları öldürür.

Soğan ve borik asit:

Bu yöntem çok etkili ve ucuz olduğu için oldukça popülerdir. Orta boy soğanı doğrayın. Yarım kap sade un ve biraz su (veya bira), bir tutam şeker, 3 – 4 yemek kaşığı borik asit tozunu karıştırın. Borik asit tozunu doğal malzeme satan dükkanlardan veya internetten bulabilirsiniz. Her şeyi bir kapta karıştırıp evin içinde hamam böceklerinin dolaştığından şüphe duyduğunuz veya emin olduğunuz yerlere bırakın. Bu karışımı ev hayvanlarınızdan uzak tutun, onlar için toksik olabilir.

Boraks:

Bu doğal malzeme giysileri yıkamak için yapılan sabunlarda kullanılan doğal bir malzemedir. Yapmanız gereken evinize biraz boraks serpiştirmek, özellikle hamam böceklerinin saklandığından şüphelendiğiniz yerlere dökün. Bunun üzerinde yürüdükleri zaman susuz kalırlar ve ölürler. Hamam böceklerinin kabukları kırılıp zarar görürse nem tutamazlar ve ölürler.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe