Gargaranın, yani ağız çalkalama suyunun, bilmediğiniz ilginç kullanım alanları var. Aşağıda sıraladığımız gargara ipuçlarına bir göz atmaya ne dersiniz?

Gargara oldukça yaygın bir malzemedir. Neredeyse her evin banyosunda ağız çalkalama suyu bulabilirsiniz. Gargaranın ne amaçla kullanıldığı sorulduğunda tabi ki de akla gelen ilk cevap ağız ve nefes temizliğidir. Yaygın olarak bu amaçla kullanılsa da gargaranın kullanımı çeşitlidir. İşte o kullanım alanlarından ve ipuçlarından bazıları;

TUVALET TEMİZLİĞİ

Tuvaleti temizlemek için gargara kullanmak akla gelen ilk çözümlerden biri değildir. Ancak gargara içinde bulundurduğu antiseptik özellikleri sayesinde harikalar yaratabilir. Yapmanız gereken tek şey tuvaletin kenarlarına bir bardak gargara dökmek ve böylece tuvalet suyuna akmasını sağlamak. Bir saat bu şekilde bekletin. Yıkamaya geçmeden önce iyice ovmak için tuvalet fırçası kullanın. 

KEPEKLER İÇİN

Kepek bulaşıcı değildir ancak zaman geçtikçe kurtulması daha zor hal alabilir. Kepek, kafa derisinde kaşıntı ve dökülmeye neden olan ‘Malassezia’ adlı bir mantardan kaynaklanır. Kepekle mücadele için gargarayı kullanmayı deneyebilirsiniz. Yarım bardak gargarayı yarım bardak suyla karıştırın. Şampuan kullanımından sonra saçlarınızı bu karışımla durulayın. Her şampuandan sonra yapın ve birkaç hafta içinde iyileşme gözlemleyebilirsiniz.

EL DEZENFEKTANI

El dezenfektanı biterse, yerine gargarayı kullanmak harika bir alternatif olabilir. Gün içinde kullanışlı olması için seyahat boyutunda, çantanıza sığacak bir şişesine şişeye koyun ve ellerinizde taze nane kokusunun tadını çıkarın. Ağız yıkama suyunuzun alkollü ve şekersiz olduğundan emin olun, aksi takdirde eliniz yapışkan hale gelebilir. 

KOKULU ÇÖP KUTULARI İÇİN…

Çöp kutunuz herkesinki gibi sürekli kokuyorsa ve temizlemesi çok zorsa size çözümümüz var. Çöp  kutunuza torbayı yerleştirmeden önce tabana gargaraya batırılmış pamuklar koyun. Bunu yapmak kokuları gidermeye yardımcı olur ve geriye naneli bir hava bırakır.

ÇAMAŞIRLAR İÇİN

Çamaşırlarınızı gargarayı kullanarak dezenfekte edebilirsiniz. İnatçı kokuları olan ve gün boyu içinde kaldığınız (örneğin spor veya iş kıyafetleri) kıyafetleriniz bakteri yuvasıdır. Bu kıyafetleri hem bakterilerden hem de ağır kokulardan kurtarmak için ağız yıkama suyu kesinlikle işe yarar. Makineye çamaşırlarınızı atmadan önce bir çay bardağı ağız yıkama suyunu deterjanla ekleyin.