Fırında Nohut Cipsi Nasıl Yapılır?


Nohut Cipsi

Fırında nohut cipsi nasıl yapılır? İşte malzemeler;

· 2 kaşık zeytinyağı

· 250 gr haşlanmış nohut

· 1 çay kaşığı kadar kırmızı kırmızı biber

· Yarım çay kaşığı toz sarımsak

· Yarım çay kaşığı tuz

Fırında Nohut Cipsi Yapımı

Haşlanmış nohutları iki havlu kağıt ya da peçetenin arasına koyun. Kabuklarını soymak için nohutları ileri geri hareketler yaparak bastırın.

Kabuklarından ayıklanan nohutlar kırmızı biber, toz sarımsak, zeytinyağı ve tuz ile bir araya getirerek malzemeleri karıştırın.

Yağlı kağıdı fırın tepsisinin üzerine serin. Nohutları üzerine alın.

200 derecede ısıtmış olduğunuz fırında 20 dakika pişirdikten sonra kapaklı bir kavanoza alın. Nohutlu cipsinizi istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Nohut Cipsi

Fırında Nohut Cipsi Kaç Kalori?

Fırında nohut cipsi nasıl yapılır? Derken şimdi sırada fırında yapılan nohut cipsinin kaç kaloriye sahip olduğu konusuna geldik.

Sağlıklı bir besin tüketmek istiyorsanız fırında yapılan nohut cipsini kendiniz için hazırlayabilirsiniz. Fırında yapılmış nohut cipsi yaklaşık olarak 100 kaloridir. Çıtır çıtır olan nohut cipsini baharatlı ya da baharatsız olarak yaparak arzu ettiğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Düşük kalorili ve sağlıklı bir besin tüketmek için fırınlanmış nohut cipsini ara öğünlerde tercih edebilirsiniz.

Fırınlanmış nohut cipsinizin içerisinde % 42 karbonhidrat, % 21 protein ve % 36 yağ vardır. Ayrıca yine içerisinde bulunan belirli miktarlarda lif, kolesterol, sodyum, potasyum, kalsiyum, A vitamini, C vitamini ve demir vardır. Az kalorili ve sağlıklı bir yiyecek için fırında nohut cipsini rahatlıkla tüketebilirsiniz. Lif oranı yüksek olan nohut cipsi bir ara öğün olarak tüketime uygundur. Tüketileceği zamanda 1 avuç miktarı kadar tüketilmesi yeterli olacaktır.

Fırınlanan Nohut Cipsinin Püf Noktaları Nelerdir?

Nohut Cipsi

Fırında nohut cipsi nasıl yapılır? Kaç kaloridir? Dedik ve Şimdi de fırında nohut cipsi yaparken dikkat etmeniz gerek püf noktalara değinelim.

  • Nohutlarınız ile cips yapmak için bir gece öncesinden ılık suya bırakın Yumuşak ve tam kıvamında pişen nohutlarınızın fırınlayabilmeniz için öncelikle suda bekletmeniz gerekir. Ilık suda kalan nohutlarınız yumuşayacak ve çıtır çıtır pişmek için beklemiş olacaktır.
  • Haşladığınız nohutlarınızı kurulamak için kağıt havlu ya da kağıt peçeteler kullanabilirsiniz. Bu sayede nohutlarınızı kurutarak kabuklarını pratik bir şekilde soyabilirsiniz.
  • Hazırladığınız nohut cipsine damak zevkinize uygun olan baharatları bir ayara getirerek harmanlayabilirsiniz.
  • Arzu ettiğiniz miktarda fırında nohut cipsinize peynir de ilave edebilirsiniz.

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.