Evin Güzel Kokmasını Sağlamanın 12 Ucuz ve Sağlıklı Yolu

Mis kokulu evde yaşamayı kim istemez? Ama ev kokuları hem sağlıksız hem de pahalı... Peki evin güzel kokmasını nasıl sağlarsın? Şimdi size bunun için evinizde kolayca yapabileceğiniz alternatif ev kokuları tarifleri veriyoruz.


evin güzel kokmasını nasıl sağlarsın

Mis kokulu evde yaşamayı kim istemez? Ama ev kokuları hem sağlıksız hem de pahalı… Peki evin güzel kokmasını nasıl sağlarsın? Şimdi size bunun için evinizde kolayca yapabileceğiniz alternatif ev kokuları tarifleri veriyoruz.

İşte evin güzel kokması için doğal yöntemler ve püf noktaları:

1. Okaliptüs dallarını duşunuza asın

 

Okaliptüs artık tüm çiçekçilerde kolayca bulunabiliyor. Birkaç dal okaliptüs yaprağını banyonuza asarsanız, duş alırken ortaya çıkan ısı ve buhar okaliptüslerdeki doğal mentol kokusunu ortaya çıkarır. Hem nefesiniz açılır hem de banyonuz muhteşem kokar. Hatta banyodan yayılan ferahlık evin odalarına kadar ulaşır.

 

Evin Güzel Kokmasını

2. Her değiştirdiğinizde fırın filtrenize birkaç damla kokulu yağ damlatın

 

Fırın filtrenize birkaç damla kokulu yağ damlatmak aspiratörü her çalıştırdığınızda evinizin muhteşem kokmasını sağlar. Bu yöntemi bir kez uyguladığınızda neden daha önce bunu akıl etmedim ki diyeceksiniz.

evin güzel kokmasını nasıl sağlarsın

 

3. Deniz tuzu ve narenciye kabukları ile kendi oda spreyinizi hazırlayın

 

Limon ve portakalların içini bıçak veya kaşıkla temizleyin ve yarıya kadar deniz tuzu doldurun. Bu kadarı bile yeterli ama ekstra koku istiyorsanız içine karanfil veya fesleğen ve nane gibi taze otlar ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız bu kaseyi kötü kokuların olduğu alana yerleştirin.

Önemli Not: Bu kaseleri çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı yerlere yerleştirin.

evin güzel kokmasını nasıl sağlarsın

8. Pamuk topları üzerine bir iki damla uçucu yağı damlatın

 

Üzerine birkaç damla kokulu yağ damlattığınız pamuk toplarını şifoniyer çekmecelerine, yastık kılıflarına, kanepe yastıklarının arasına ve banyo dolaplarına yerleştirin ve güzel kokunun keyfini çıkarın.

Önemli not: Bu pamuk toplarını çocuklarınızın ve evcil hayvanlarınızın ulaşamayacağı yere koymaya özen gösterin.

evin güzel kokmasını nasıl sağlarsın
evin güzel kokmasını nasıl sağlarsın

11. Vanilya kaynatın

 

Vanilya tozunu sıcak suya dökün ve kaynatın. Evininiz yemek isteyeceksiniz, o kadar güzel kokacak. Eğer vanilya özü kullanıyorsanız, birkaç damlasını fırına koyun ve ısıtın. Çıkardığınızda eviniz mis gibi kokacaktır.

evin güzel kokmasını nasıl sağlarsın

 

12. Tarçın çubukları, elma kabukları, portakal kabukları, karanfil kaynatın.

 

Yediğiniz meyvelerin kabuklarını, kullandığınız tarçın çubuklarını, karanfilleri atmayın, kaynatın. Evinizin bu kadar güzel kokmasına inanamayacaksınız.

evin güzel kokmasını nasıl sağlarsın

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.