Evde Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermeniz Mümkün


Kilo Ver

Kilo vermek denince insanların aklına direkt olarak kişinin kendini aç bırakması gelmektedir. Fakat bu çok yanlış bir düşüncedir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yolu aç kalmaktan değil düzenli ve dengeli beslenmekten geçer. Aç kalarak da kilo verilir fakat bu son derece sağlıksızdır. Vücut dengenizi bozacağı gibi bir de hızla verdiğiniz kiloları hızla geri alırsınız. Kilonuza göre bir uzman tarafından hazırlanan ve sadece size özel olan diyet listenizi uygulamalısınız. Kilo vermeye karar verdiğinizde bilmeniz gereken bir nokta da sabırlı olmanız gerektiğidir.

Şeker ve Nişasta Tüketmeyi Bırakın

Sağlıklı kilo vermek için şekeri ve nişastayı yani karbonhidratı hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Şeker ve nişasta açlık seviyenizi yükseltir. Kestiğiniz andan itibaren başta zorlansanız bile zamanla alışırsınız ve açlık seviyeniz düşerek kilo vermeniz kolaylaşır. O andan itibaren vücudunuzda depolanan yağlar kilo oluşturmak yerine karbonhidratın ve şekerin karşıladığı enerjiyi karşılamaya başlarlar.

Bolca Protein, Yağ ve Sebze Tüketin

Kilo verme sürecinde öğünlerinizi dikkatli oluşturmanız gerekmektedir. Her öğününüzde mutlaka bir protein, bir sağlıklı yağ ve bir sebze olmalıdır. Bol miktarda protein kaynaklı yiyeceklerden yani kırmızı et, tavuk eti, balık ve deniz ürünleri, yumurta tüketmek sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Ayrıca hem açlık hissini de yüksek miktarda bastır hem de bu kadar doygunluğun aksine kilo almanızı da engeller.

Evde Kilo Vermek İçin İpuçları

Yüksek protein içeren kahvaltılar yapmak uzun süre tok kalmanızı sağlar. Yemek yeme isteğiniz azaldığı için bir sonraki öğünde yiyeceğiniz porsiyon da küçülür. Şekerli ve gazlı içeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız. Bunlar en kalorili besinlerden olduğu için kilo almanızı oldukça kolaylaştırır. Hatta mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarmanız sağlığınız açısından da faydalıdır. Yemeklerden yarım saat öncesinde su içmek kilo vermenizi bir hayli kolaylaştırır.

Kahve ve çayı çok fazla tüketiyorsanız mutlaka şekersiz tüketmelisiniz. Ayrıca kafein metabolizma hızınızı artırarak kilo vermenizi kolaylaştırır. Yemek yerken lokmalarınızı olabildiğince yavaş çiğneyerek yutun. Bu durum beyninize otomatik olarak çok fazla yediğiniz sinyalini göndererek artık doyduğunuzu ve yemeyi durdurmanız gerektiğini söyler.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe