Bileği Olmadan Evde Bıçak Nasıl Bilenir?


Bıçaklar mutfakta elimiz kolumuz, en büyük yardımcımız. Ama kör bıçak da hiç çekilmez. Peki körleşen bıçak nasıl bilenir? İşte size birkaç yöntem.

Mutfakta hepimizin elimizden düşürmediği bıçaklar zamanla körelir, eski işlevini yitirir. En kalitelisinden en ucuzuna kadar tüm bıçakların karşılaşacağı son maalesef budur. Körelen bıçakla çalışmak zor ve sıkıcı olduğu kadar tehlikelidir de… Elinizi kesme ihtimaliniz daha fazladır. Bu nedenle mutfakta keskin bıçakla çalışmak her zaman daha avantajlıdır. Peki evimizde bir bileği yoksa bıçağımızı nasıl keskinleştirebiliriz?

KAHVE FİNCANI İLE

bıçak nasıl bilenir

Herkesin evinde bir bileği bulunmaz ama bir kahve fincanı vardır değil mi? O zaman bıçaklarınız neden hala kör? Hemen şimdi bir kahve fincanı veya bir kupa alın ve ters çevirin. Çünkü bıçağınızı bilemek için bardağın altındaki sırsız kenarı kullanacaksın. Keskinleştirmek istediğiniz bıçağı alın ve hızlı bir hareketle bardağın kenarına sürtün. Bu hareketi bıçağın her iki tarafına da 10 ila 15 kez tekrarlayın. Sonra bıçağı yıkayın. Bıçağınız şimdi keskin mi? Değilse aynı işlemi biraz daha tekrarlayın. Keskinleştiğinde kullanmaya başlayabilirsiniz. Haa bu arada,
sağlam bir fincan veya kupa kullandığınızdan emin olun. Zarif İngiliz kahve fincanları bu iş için uygun değil.

GAZETE İLE

Bıçak Nasıl Bilenir

Gazeteyi alın (tek sayfa olmasın, kalın olması gerekiyor). Bıçağı sayfaya eğik şekilde yerleştirin ve sanki bıçağı gazeteye sürterek temizliyormuş gibi iki tarafını da gazetenin üzerinde hareket ettirin. Bu işlemi birkaç dakika boyunca yaparsanız, bıçağınızın keskinliğine siz de inanamazsınız.

Bıçaklar birbirine sürterek bilenir mi?

Anneannelerimizin kullandığı bu yöntem bıçakları keskinleştirmek için işe yarar ancak bıçakların ömrünü kısaltır. Ayrıca uygulama esnasında kaza ihtimali çok fazladır. O yüzden bıçakları birbirine sürterek keskinleştirmeyi önermiyoruz.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe