En İyi Çay Nasıl Demlenir? Hiç Bilmediğiniz Püf Noktası!


Mis gibi kokan, tam deminde çay demlemenin sırrını ‘En İyi Çay Demleme ve Sunum’ yarışmasında birinci olan Gülhanım Delihasan anlattı. Çay nasıl demlenir? İşte püf noktaları!

Hani bazı çaylar vardır. İçtikçe içesiniz gelir, bir türlü doyamazsınız, bazısı da vardır daha ilk yudumda bırakırsınız. Aynı çaydan demlenmiş olsa da sonuç değişmez. Çünkü çayın kendisi kadar demleme yöntemi de çok önemlidir.

Bunu göstermek isteyen Rize Ticaret Borsası ‘En İyi Çay Demleme ve Sunum’ yarışması düzenledi. Bu yarışmada birinci olan Gülhanım Delihasan en iyi çay demlemenin tekniklerini anlattı.

EN İYİ ÇAY NASIL DEMLENİR?

1. Porselen ya da bakır demlik kullanın

Çayın aroması ve rengi en iyi porselen ya da bakır demlikte çıkıyor. İyi bir çay için bu iki demlikten birini kullanın

çay nasıl demlenir2. Önce su sonra çay

Çay demleme sırasında genellikle doğru bilinen bir yanlış yapılıyor. Demliğe önce çay koyup üzerine kaynar su ilave ediliyor. Böyle yaparsak o çay haşlanır. O nedenle önce kaynar suyu demlie koyup ardından çayı suyun üzerine ilave etmek gerekiyor.
Sırasıyla anlatacak olursak; önce çaydanlığın altına doldurup ateşe koyuyoruz. Su kaynayınca, kaynar suyu demliğe döküyor ve üzerine orta boy demlikler için 5 yemek kaşığı çay ilave ediyoruz. Ve çaydanlığın altına yeniden soğuk su takviyesi yapıp, ocağa koyuyoruz. Alttaki su kaynarken demlikteki çay çöker, demlenir ve kıvama gelmiş olur. 10 dakikalık bir bekleme süresinin ardından çay servis edilmeye hazır hale gelir. Bu konuyu çok karıştıranlar oluyor. Önceden demliğe koyanlar oluyor ve bu durum çayın tadını bozuyor. Bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir.

3. “En lezzetli çay üzerine kar yağan çaydır”

Türk çayının en önemli özelliği üzerine kar yağmasıdır. Çay, karla bütün kış beslendikten sonra kesilir. Bundan sonra fabrikada geçirdiği aşamalar çok önemlidir. Fabrikalarda titizlikle işlenen çay tadı ve burukluğu ile müthiş bir tat elde eder. Rize’de yetişen çay; içeriği en zengin olan çaydır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe