Elektrik Faturası 67 Liranın Üzerinde Gelenlere Pazarlık Hakkı


Elektrik Faturası 67 liranın üzerinde

2019 yılı için serbest tüketici uygulamasının limiti EPDK tarafından belirlendi. Elektrik Faturası 67 liranın üzerinde gelenlere pazarlık hakkı verildi.

2019 yılında devreye girecek yeni serbest tüketici limiti belirlendi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)’nın belirlediği limite göre 2019 yılında, aylık faturası 67 liranın üzerinde olan her abone kendi tedarikçisini seçebilecek.

PAZARLIKLA DAHA UCUZA ELEKTRİK TEMİN EDİLEBİLECEK

(Serbest tüketici ne demek? Elektrik tedarikçisini seçme ayrıcalığına sahip gerçek veya tüzel kişiler serbest tüketici olarak adlandırılır. Serbest tüketici olabilmek için EPDK tarafından yayımlanan “Serbest Tüketici Limiti”nden daha fazla elektrik tüketmek gerekir.)

EPDK’nın Aralık 2018’deki kurul toplantısında alınan karara göre Serbest tüketici alt limiti 2019 yılı için 1600 kilovatsate (kWh) düşürüldü. Belirlenen bu serbest tüketici limitine göre, yıllık elektrik tüketimi 1600 kilovatsaatin (kWh) üzerine olan veya aylık elektrik faturası 67 liranın üzerinde olan aboneler, “serbest tüketici” olacak. Yani, elektrik ihtiyacını il ya da bölge sınırlaması olmaksızın istediği şirketten veya tedarikçiden pazarlık yoluyla temin edebilecek. Böylece aboneler, elektriği daha ucuza kullanabilecek.

TOPLAM 19,5 MİLYON ABONE SERBEST TÜKETİCİ OLABİLİYOR

Türkiye genelinde 1600 kilovatsaatin (kWh) üzerinde elektrik tüketimi olan abone sayısı 19.5 milyonu buluyor. Alınan bu kararla serbest tüketici olacak 5 milyon kişi daha öngörülüyor.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.