Ekmek ve Köfte Hepsi Bu Deyip Geçmeyin


Köfte

Hamburger her yaş grubu için vazgeçilmez tatlardan biridir. Sevmeyeni olsa bile seveni oldukça fazladır. Dışarıda bir dünya hesap ödeyerek ayrıldığınız mekanlarda da o hamburgerleri sonuçta insanlar yapıyor. Siz de evinizde bazı püf noktalara dikkat ederek aynı dışarıda yediğiniz gibi hamburgerler elde edebilirsiniz. Ayrıca dışarıda tek bir hamburger menü için ödediğiniz para ile tüm aileye yetecek kadar hamburger yapabilirsiniz. Bu leziz hamburgerleri yapabilmek için büyük ustalar olmanıza gerek yoktur. Sadece bazı önemli ayrıntıları atlamamalısınız. Hamburger yaparken dikkat etmeniz gereken 5 önemli nokta;

Izgara Köfte Değil Dana Döş Eti Kullanın

Ev yapımı hamburgerlerinizin lezzetli olmasını istiyorsanız öncelikle doğru eti seçmelisiniz. Kasaptan aldığınız köftelik kıyma ile hamburger değil ancak ekmek arası köfte elde edersiniz. Bu yüzden dana döş eti almalısınız ve bu döş etinin yağ oranını etin %20’si oranında tutmalısınız. Dana döş etinden hazırladığınız köfteleriniz pişerken küçüleceği için hamburger ekmeğinden daha geniş olmalıdır. İyi pişmiş seviyorsanız daha iyi pişmeleri için ortalarına parmağınızla ufak çukurlar açın.

Hamburger Ekmeklerinizi Mutlaka Isıtın

Hamburger yaparken köftesi haricinde ekmeğine de dikkat etmelisiniz. Sonuçta hamburger bir bütündür ve hamburgeri iyi yapan hem eti hem ekmeğidir. Hamburger köfteleriniz pişerken ekmekleri de bir yandan fırında ısıtmalısınız.

Cheddar Olmadan Olmaz

Yumuşak ekmekleriniz fırından çıktıktan sonra ızgarada pişen köftelerinizi çevirin ve pişmiş yüzüne bir dilim cheddar peyniri koyun. Köftenin sıcaklığı ile cheddar peyniri eriyecektir. Böylelikle hamburgerinizde akışkan olmayan ama yumuşa erimeye yüz tutmuş cheddarlarınız olacaktır.

Reklamlardan Fırlamış Gibi Duran Yeşillikler

Yeşillikler hamburgerlerin tamamlayıcılarındandır. Taze yeşilliklerinizin sönmesini veya kararmasını istemiyorsanız o zaman köftelerinizden uzak tutun. Köfte ile yeşillik arasına cheddarlarınızı yerleştirerek bunu başarabilirsiniz.

Sos Olmadan Bir Hamburger Asla Tamam Olmaz

Bu işin gizli bir sırrını vermek gerekirse o da iyi bir hamburger için hem ekşi hem tatlı sosları bir arada kullanmak gerektiğidir. Ayrıca karamelize edeceğiniz soğanlar da hamburgerleriniz için tamamlayıcı bir tat olacaktır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe