Düdüklü Tencere Kullanmak Zararlı mı?


düdüklü tencere

Yemekleri pişirirken düdüklü tencere kullanmak zararlı mı? Cevabı İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yavuz Dizdar verdi.

Dr. Yavuz Dizdar yemekleri düdüklü tencerede pişirmenin besin değerlerini düşürdüğünü söyledi. Dizdar “Düdüklü tencereler yüksek sıcaklıkta pişirme yaptığından özellikle sebzelerin besin değerini etkiliyor” dedi. Dizdar’a göre düdüklü tencere gıdanın içindeki hassas bileşenlerin ortadan kalkmasına neden oluyor, vitaminlerini öldürüyor ve besin değerini düşürüyor.

DÜDÜKLÜ TENCERE NE ZAMAN KULLANILMALI?

Dr. Dizdar evdeki düdüklü tencerelerin tümüyle atılması gerekmediğini kemik kemik suyu elde etmek gibi çok uzun süre gerektiren işlemlerde bu tencerelerin kullanabileceğini söyledi. Dizdar şöyle konuştu: “Düdüklü tencere bazı avantajları vardır ama sebze yemeklerinin içeriği etkiler. Bunun bir nedeni basınç altında sıcaklığın çok yükselmesidir” Yüksek basıncın aromada değişiklik yaptığının altını çizen Dündar “Bu nedenle düdüklü tencere kemik suyu elde edilmesi gibi çok uzun süre gerektiren işlemlerde işi kolaylaştırır. Yani yemeğin bir bileşeninin elde edilmesini sağlar. Elde edilen kemik suyu dondurularak saklanabilir, ihtiyaç oldukça yemeklerin içine karıştırılır.” diye devam etti.

Et suyu için kullandınız düdüklü tencereyi yemek pişirmek için kullanılmaması gerektiğini, yemeklerin normal tencerede ağır ateşte pişirilmesi gerektiğini söyleyen Dizdar “Yemeğin sebze bileşenleri düdüklü tencereye konduğunda genellikle erirler, yani doku özelliklerini yitirirler” ifadelerini kullandı.

düdüklü tencereTAVUK YA DA ET GİBİ KOLAJEN İÇEREN GIDALAR İÇİN DÜDÜKLÜ TENCERE KULLANILABİLİR

Dr. Dizdar eskilerin ‘Hatır uğruna çiğ tavuk yenir’ sözünü hatırlattı ve çiğ tavuğun lastik kıvamında olduğu için yenmesinin mümkün olmadığını belirtti. Bu tip lastik kıvamlı yani kolajen içeren yiyeceklerde düdüklü tencere kullanıldığı zaman kolajen gibi moleküllerin suya geçişini kolaylaştırdığını söyleyen Dizdar bunların düdüklü tencereden etkilenmediğini söyledi.

EN SAĞLIKLI PİŞİRME TEKNİĞİ NEDİR?

Dizdar sözlerine şöyle devam etti:

“Ama diğer hassas moleküler içeren, B vitamini taşıyan yemekler düdüklü tencereden etkileniyor. Bu yemekleri sağlıklı pişirme yöntemi tencerede kısık ateşte uzun sürede pişirmektir. Veya fırında pişirirsiniz ama mikrodalga değil evimizdeki normal fırınlarda pişirmek gerekir”


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe