Dondurulmuş Meyveler Besin Değerini Kaybeder Mi?


Dondurulmuş Meyve

Sağlıklı beslenmenin başında meyve ve sebze tüketimi geliyor. Günlük sebze ve meyve tüketimi 5 porsiyon olarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından önerilmektedir. Taze meyve ve sebzeye ulaşamayan insanlar farklı alternatifler aramaktadırlar. Burada da devreye dondurulmuş meyveler ve sebzeler giriyor. Günümüzde birçok insan dondurulmuş meyve ve sebzeleri sık tüketmektedir. Dondurulmuş meyve ve sebzelerin yıkanma, soyma, hazırlama derdi olmadan tüketilmesinden sebep, zamanı olmayan insanların yemek hazırlama sürecini kolaylaştırır. Aynı zamanda dondurulmuş ürünler daha uzun raf ömrüne de sahiptir, bu sayede de mevsimi olmayan yiyecekler de her daim tüketilebilmektedir.

Dondurulmuş meyve ve sebzeleri tüketen veya tüketmek isteyen insanların aklında birçok soru vardır. Taze olanlarla bir mi, vitamin değerini kaybeder mi, sağlığa zararlı mı gibi birçok durum merak konusudur. Bizde bu konuda birçok araştırma yaptık ve merakınızı gidermek için bilgi birikimine ulaştık. Gelin besinlere dondurulduktan sonra neler olduğunu konuşalım.

Dondurulmuş Meyve Ve Sebzeler Sağlıklı Mı?

Dalından yeni toplanmış meyve ve sebzelerin, toplandığı andan itibaren besin değerlerinde düşüş başlar. Bu düşüş toplandığı yerlerden pazar ve marketlere gelene kadar, oralardan da soframıza gelene kadar devam etmektedir. Ancak dondurulacak meyve ve sebzeler hasat edildikten sonra direk dondurma işlemine gireceğinden bu denli vitamin kaybı yaşamaz. Dondurulacak sebze ve meyveler en besleyici oldukları ve olgunluk seviyesinin en yüksek olduğu zamanda hasat edilir. Dondurulmadan önce genellikle herhangi bir kimyasal işlem görmezler. Hasattan sonra gerekli işlemler (yıkama, soyma, kesme, doğrama) yapılır ve paketlenirler. Peki bu süreçte besin değerlerini ne kadar kaybederler?

Dondurma işlemine dayanıksız olarak bilinen vitaminler genellikle C vitamini ve folattır. Ancak, yüksek olgunluktaki meyvelerin C ve E vitaminleri dondurulduktan sonra daha iyi korunduğu yapılan araştırmalarda gözlenmiştir. Dondurulma işleminde yalnızca A vitamini yüksek ölçüde zarar görmektedir.

Dondurulmuş Meyve Ve Sebze Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dondurulmuş meyve ve sebzeler genellikle katkı maddesi veya kimyasal içermezler. Yine de içindekiler kısmından tuz ve şeker oranlarına dikkat etmenizde fayda var. Tansiyon veya kilo rahatsızlığı olanlar bu hususlara ve porsiyon kullanımına dikkat ederek dondurulmuş besinleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe