Defne Yaprağı Yemeklere Lezzet Katan Tat


defne yaprağı

Defne yaprağı hüzünlü hikayesinin yanında yemeklere lezzet katmasıyla ön plana çıkan bir bitkidir. Özellikle yaprakları ilaç yapımında kullanır. Defne yaprağını kaynatıp çay olarak içtiğiniz de ise birçok fayda kendisini ortaya çıkartır. Peki ama bu defne yaprağının faydaları neler? Gelin bu bitkiyi birlikte yakından tanıyalım.

Yemeklere Tat Katan Lezzet Defne Yaprağı

Defne Yaprağının Hüzünlü Aşk Hikayesi

Defne yaprağının faydalarından bahsetmeden önce hikayesini dinleyip kendimizi bu bitkiye biraz daha yakın hissedelim. Mitolojiye göre Antik Yunan’da şiirin, sanatın, ışığın Tanrısı olarak bilinen Apollon, Eros’un okçuluğunu küçümser. Bu duruma sinirlenen Eros, altın oku Apollon’a atıp Daphne’ye âşık olmasını sağlar. Kurşun okunu ise Daphne’ye atar ve Apollon’dan nefret etmesini sağlar. Buradan sonra kaçma ve kovalama başlar. Apollon’dan kaçmaktan yorulan Daphne babasından yardım ister. Bunun üzerine dönüşüm tanrısı olan babası kızını Defne ağacına çevirir. Apollon üzüntüsünden ağlar durur ve bu ağacı kutsal kabul eder. Ağacın yapraklarını ise kafasına taç yapar. Defne ağacının yaprakları kazanılmış bir zaferi onurlandırmak için kullanılır. Bu hüzünlü ve karmaşık aşk hikayesi defne yapraklarını daha da ilginç bir hale getirmektedir.

 

Defne Yapraklarının Faydaları Nelerdir?

Defne yaprağı bitkisel açıdan pek çok tedavide kullanır ve sağlığınız için size iyi gelir. Bu bitkinin yararları;

 • Boğazınızın temizlenmesinde etkilidir. Balgam sökücü olarak kullanabilirsiniz.
 • Mide rahatsızlığınız varsa bunların giderilmesine yardımcı olur.
 • Bağışıklık sisteminizin güçlenmesini istiyorsanız defne yaprağı bu iş için birebirdir.
 • Adet döneminde sorun yaşıyorsanız bunun tedavisinde kullanılır.
 • Uyku probleminiz varsa içeceğiniz çay ile kaliteli bir uyku yaşayabilirsiniz.
 • Vücudunuzda iltihap varsa bu iltihapların ufalmasını sağlar.
 • Böbrek taşınız varsa bu taşların düşürülmesine yardımcı olur.
 • Saç köklerini güçlendirerek kepek oluşumunu önler.
 • Sakinleşip rahatlamanızı sağlar.
 • Çölyak hastalığınız varsa doktorlar tarafından semptomları hafifletmek için kullanılır.
 • Grip ve nezle gibi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur.

defne yaprağı

Defne Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Çayı hazırlamak için ilk olarak suyu çok iyi şekilde kaynatmanız gerekir. Kaynayan suyun içine 3-4 yaprak defne yaprağını atın. Yaklaşık olarak 5 dakika çayın demlenmesini bekleyin. Çayı süzdükten sonra yine 7-8 dakika kadar bekleyin. Çayı içtiğinizde tadı size çok sert gelirse içine biraz süt veya bal ekleyebilirsiniz.

defne yaprağı

Defne Yaprağının Saç Üzerindeki Etkisi

Kepek problemi yaşıyorsanız ve kafanız çok sık kaşınıyorsa yapmanız gereken çok basit. Defne yaprağını toz haline getirin, içine badem yağı ve hindistan cevizi yağını katıp karıştırın. Bu karışımı kafa derinize düzenli olarak uygularsanız probleminizi çözebilirsiniz.

Saçınızın cansız ve mat olmasından dert yanıyorsanız yine defne yaprağı imdadınıza yetişiyor. Bir miktar pazı ve defne yaprağını suda kaynatın. Bir yemek kaşığı elma sirkesini kaynayan suya ilave edin. Su soğuduktan sonra düzenli olarak saçlarınızı yıkayın. Bu uygulama sonucunda saçınızın mat görünümü gün geçtikçe canlanacaktır.

 

Defne Yaprağı Yakmak

Evde adaçayı yakmayı duymuşsunuzdur. Aynı işlemi defne yaprağında da uygulayabilirsiniz.  Evde defne yaprağı yakarak kaygı ve stresinizi yarıya indirebilirsiniz. Kötü enerjileri evinizden uzaklaştırabilirsiniz. Grip olduğunuzda bu işlemi uygularsanız hastalığı daha kısa sürede atlatabilirsiniz. Bunun nedeni içinde bitkinin içinde bulunan bakır, kalsiyum ve potasyumun yakılma esnasında ortaya çıkmasıdır. Anksiyete ve panik atağı sırasında oluşabilecek etkileri en aza indirir. Bunun dışında rezene ve papatya çayı içerek de sakinleşebilirsiniz.

Defne yaprağı yakmanın migrene iyi geldiği hatta geçirdiği bilinmektedir. Haftada 2 veya 3 kez bu işlemi uygulayarak baş ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Kokusu size rahatlama hissi verir. Uyku probleminiz varsa ister çay içerek isterseniz de bu bitkiyi yakarak rahat bir uyku çekebilirsiniz.

defne yaprağı

Defne Yaprağının Yan Etkisi Var Mı?

Yapılan birkaç araştırmanın sonucunda herhangi bir yan etkisinin bulunmadığı ortaya çıkmıştır. Defne yaprağının faydalarından yararlanmanız için hakiki defne yaprağı bulmanız önemlidir. Ayrıca her şeyin fazlası zararlı olacağı için tüketim yaparken aşırıya kaçmamanız da önemlidir. Defne yaprağının başka çeşitleri zararlı olup dokunabilir. Alım işlemini aktarlardan da gerçekleştirebilirsiniz. Kullanmadan önce doktorunuza danışırsanız sizin için daha faydalı olacaktır.

 

Defne yaprağının faydaları tıpkı ısırgan otu gibi saymakla bitmez. Aşırıya kaçmadan haftada bir kez bile bu bitkiyi tüketebilirsiniz. İlaç kullanmayı sevmeyen kişilerin bu gibi bitkisel yöntemleri tercih etmesi sağlık açısından da oldukça önem taşır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir