Ciltte Oluşan Lekeyi Bu Renkteki Rujla Kapatın!


Ciltte Oluşan Lekeleri Bu Renkteki Rujla Kapatın

Ciltte oluşan lekeyi bu renkteki rujla kapatın! Özellikle yoğun güneş ışını ve dış şartlara maruz kalan cildimizde zaman içerisinde oluşan çeşitli renk değişimleri ya da lekeler ufak bir hile ile kapatılabilir. Günümüzde bu alanda çok çeşitli kapatıcı ürünler bulunmakla birlikte; farklı ürünlere ihtiyaç duymadan tek bir ruj ile kapatıcılık sağlamak mümkün. Yazımızın devamında çeşitli cilt lekelerinin oluşumuna ve nasıl kapatılabileceğine dair ayrıntılı bilgiler sunacağız. 

Güneş lekeleri genel olarak yaz aylarında daha fazla görülen ve uzun süreli olarak güneşe maruz kalma nedeniyle ortaya çıkan unsurlardır. Güneşin hem D vitamini alımı hem de tüm vücudumuz için faydaları bilinmektedir. Ancak güneşlenme başta olmak üzere tüm süreçlerde belli bir oranı yakalamak gerekir. 

Yüzdeki Lekeler Makyajla Nasıl Kapatılır? 

Özellikle lekelerden muzdarip pek çok kişinin merak ettiği içeriklerden birisi; yüzdeki lekeler makyajla nasıl kapatılır sorusudur. Bunun için özellikle güneş lekesi gibi koyu renge sahip sorunları kapatabilmek için sarı ve somon tonları gibi renkleri barındıran rujları tercih edebilirsiniz. Bilindiği gibi her rengin zıttı yani kontrastlı olan tonlar; bu renkleri kapatabilme vasfına sahip oluyor.  

Buna en iyi örnek göz altındaki mor halkalar için turuncu alt tonlu ürünlerin kullanılmasıdır. Yüzdeki güneş lekesi benzeri sorunları rujla kapatabilmek mümkün. Ancak gözaltı kısmı çok hassas olduğu için bu bölümde kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. 

Ciltte Oluşan Lekeyi Bu Renkteki Rujla Kapatın

Yüzdeki Kahverengi Lekeler Nasıl Kapatılır? 

Günümüzde çeşitli cilt sorunlarının etkili bir şekilde giderilmesi için pek çok krem ve benzeri içerik tercih edilmektedir. Bunlardan doğal içerikli ve sağlıklı olduğunu düşündüğünüz bazı ürünleri de deneyebilirsiniz. Güneş lekeleri makyajla daha kolaylıkla kapatılabildiği için kısa süre içerisinde pürüzsüz bir cilt görünümüne kavuşmanız da mümkün hale gelir. 

Genelde en sık yapılan hatalardan birisi doğrudan kapatıcı kullanılarak üzerine makyajın uygulanmasıdır. Bunun yerine cildinizi doğru bir biçimde temizleyerek ardından nemlendirmeniz ve güneş lekesi gibi sorunlarınız varsa nemlendiricinizi güneş koruma etkeni içerikli bir üründen yana tercih etmeniz faydalı olacaktır.  

Ciltte lekeler olsun olmasın; makyajdan önce nemlendirici uygulamasının ve elbette temiz bir cilt üzerine gerçekleştirilmesinin önemi büyük. Hem canlı ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmak açısından hem de kapatıcı olarak çok fazla ürün kullanımına ihtiyaç duymamak açısından; etkili bir nemlendirme makyajdan önceki ilk adım olmalıdır. 

Ciltte Oluşan Lekeyi Bu Renkteki Rujla Kapatın

Cilt Lekelerinin Oluşumu 

Güneş lekesi nasıl kapatılır cevaplanırken değerlendirilmesi gereken ilk etmen cilt lekelerinin hangi kaynaktan oluştuğudur. Güneş lekesinin güneşe yoğun maruz kalınması sonucu ya da çok hassas bir cilde sahip olması nedeniyle oluştuğu bilinmektedir.  

Ancak bunun dışında da çeşitli cilt lekeleri meydana gelebilir. Bunun sebebi ise iki ana temele dayanır. Birincisi güneş başta olmak üzere yıpratıcı dışsal etkilere maruz kalmaktır. İkincisi ise cildimizi içten beslendiği göz önünde bulundurularak yapısal olarak oluşan cilt lekeleridir.  

Cilt lekelerinin hangisinden kaynaklandığını anlamanız tedavisi açısından da oldukça önemlidir. Bunun için mutlaka alanında uzman bir hekime görünmeniz tavsiye edilir. Genelde cilt lekesi deyince en sık karşılaşılan durumlardan birisinin güneş lekeleri olduğunu biliyoruz. Güneş bizim için çok faydalı olsa da fazlası zararlı ışınların tenimizin yapısına etki etmesi nedeniyle olumsuz olabilir. 

Özellikle son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz güneşten gelmekte olan ultraviyole yani bir diğer deyişle mor ötesi ışınların deride renk pigmentlerinden olan melanosit hücrelerinin artışına sebep olduğu tespit edilmiştir. Bu durum sonucunda da ciltteki melanin seviyesinin artışı söz konusu olur ve bu durumda lekelenmelere yol açar. 

Ciltte Oluşan Lekeyi Bu Renkteki Rujla Kapatın

Güneş Lekesi  

Zaman zaman lekelerde azalma ve çoğalma görülebilir. Ancak güneş lekesi çok az dahi olsa güneşe maruz kalma oranının düşürmek ve tedbir alarak güneşe çıkmak gerekir. Güneş lekeleri nasıl oluşur sorusu incelenirken sebeplerden bir diğerinin de genetik etkenler ya da hormon değişikliği olduğu görülmektedir. 

Dolayısıyla öncelikle uzman bir hekime görünmek ve aynı zamanda kişinin kendisini daha pürüzsüz bir ciltle görmesi için ufak makyaj hilelerine başvurmak faydalı olacaktır. Bu noktada yüzdeki lekelerin renkleri de fark edebilir. Böyle olduğu takdirde herkesin cildindeki rengin kontrastı ile kapatıcılık sağlaması mümkündür. Örneğin genel güneş lekeleri için somon ya da sarı tonlarında ruj veya kapatıcı kullanımı tercih edilebilir. 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.