Cildinizi Sağlıklı Tutmak İçin Duşta Bunları Yapmayın


duşta

Bazen duşta olmak kadar temel ve basit işlevlerimizde bile fark edemediğimiz hatalar buluruz. Daha sağlıklı bir cilt için ilk adımı atıp duşta yapılan bu hataları öğrenmeye ne dersiniz?

UZUN SÜRE İÇERİDE KALMAK

Kuru ve kaşınan bir cildin temel nedenleri arasında uzun süreli sıcak duşlar olabilir. Cildinizle böyle bir sıkıntı yaşadığınızı fark ettiyseniz bir sonraki duşunuzu daha kısa tutun. Cildinize ara verip suyu boşa harcamamak için krem veya şampuan sürerken suyu kapatın.

duşta

SUYU ÇOK SICAK KULLANMAK

Çok vakit geçirmeye ek olarak yapılan bir başka yaygın hata da suyun sıcaklığını fazlasıyla arttırmaktır. Yaratılan buhar ve normalden fazla sıcaklık anlık olarak sizi rahatlatmış olabilir ancak kesinlikle cildinizin iyiliği için doğru bir karar değildir. Eğer her duş aldığınızda buna sağlık yerine keyif olarak bakarsanız sağlıklı sonuçlara da ulaşmazsınız.

Fazla sıcak duşlar cildin doğal ve nemlendiren sebumlarına zarar verir. Hedefiniz ılık ve kısa bir duş olmalıdır.

YANLIŞ KESEYİ KULLANMAK

Sentetik kese yerine doğal türk hamamı keselerine ihtiyacınız var. Fotoğrafta gösterdiğimiz sentetik keseler bakterilerin evi haline gelir ve kesinlikle duşta bulunmamalıdır. Hele de birden fazla insan kesinlikle aynı keseyi kullanmamalıdır! Aksi takdirde vücutta mantar oluşumuna kadar gidebilir.

Bunun yerine ya yalnızca sabunla idare edin ya da türk hamamlarında kullanılan, doğal tüylerden hazırlanan (en iyisi keçi kılı) keseleri alın.

duşta

YANLIŞ HİJYEN ÜRÜNLERİ KULLANMAK

Kuru ve tahriş olan cildin bir başka sebebi fazla kokulu olan yanlış hijyen ürünleri kullanmaktır. Hassas dokunuşuyla meşhur ve koku ağırlıklı olmayan sabunlara yönelin.

BİKİNİ BÖLGESİNE UYGUN ÜRÜN KULLANMAMAK

Öncelikle, bikini bölgesinde fazlasıyla hijyen ürünü kullanmak doktorlar tarafından tavsiye edilmez çünkü vajina bir noktaya kadar kendini temizlemektedir. Üstüne basmak istediğimiz bir diğer nokta ise, aldığınız hijyen ürünün özellikle bikini bölgelerinin hassasiyetine uygun yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Sağlıklı ve vücudun ihtiyaç duyduğu bakterileri öldürüp asit seviyelerini yanlış noktalara çekecek antibakteri sabunları almak istemezsiniz. Asit değerlerini dengede tutacak bir ürünün peşine düşün!

ÇIKINCA VÜCUDU NEMLENDİRMEMEK

Duş, istediğiniz kadar ılık ve kısa tutun, yine de vücudunuzun nemini biraz olsun alacaktır. Bu sebeple duş sonrası vücudun ihtiyacı olan nemi verebilmek önemlidir.

Vücudunuz neredeyse her noktasını duştan sonraki ilk beş dakika içinde nemlendirebilmek çok önemlidir. İçinde  seramid ve gliserin olan nemlendiriciler işinize yarayacaktır çünkü bunlar ciltte doğal olarak bulunan bir asitlerdir.

duşta


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe