Ağız kokusuna neden olan yiyeceklerin birkaç tanesini biliyorsunuzdur elbette ama içlerinde öyle yiyecekler var ki, nasıl koku yaptığına şaşacaksınız. 

Ağız kokusu oldukça yaygın bir şikayet. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre dört kişiden biri düzenli olarak ağız kokusundan şikayet ediyor. Ancak çoğu kişi de ağız kokusu olup olmadığını bilmiyor. Çünkü insan çoğu zaman kendi kokusunu almakta zorlanır.

“Ağzım Kokuyor mu?” Nasıl Anlarım?

AĞIZ KOKUSU YAPAN YİYECEKLER

Yüksek protein içeren yiyecekler; kırmızı et, balık, peynir ve süt ürünleri gibi besinlerde bakterilerin etkileşmeleri neticesinde ağız kokusuna neden olur

Soğan, sarımsak, turp gibi koku veren yiyecekler de ağız kokusuna neden olan sülfür içermelerinden dolayı nefes kokmasına sebep olur.

İçki, kahve ve sigara içmek de ağız kokusuna neden olmaktadır.

 

Kahve ve meyve suları bu probleme katkıda bulunabilir. Çünkü bunlar asidiktir ve bakterilerin oluşması için ideal bir ortam sağlar.

Rafine ve işlenmiş şekerler de bakteriler için besin kaynağı oluşturur ve bu yüzden şekerli yiyecekler ağız kokusuna sebebiyet verir

HANGİ HASTALIK AĞIZ KOKUSU YAPAR?

 

Bununla birlikte, kadınlarda ağız kokusuna neden olabilen (doğum kontrol hapları, gebelik ve adet döngüsü gibi) belirli hormonal tetikleyiciler bulunmaktadır.

Çalışmalara göre, tüm ağız kokusu vakalarının tahmini yüzde 10’u belirli hastalıklardan kaynaklanmaktadır.

Diyabet, akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kanser, karaciğer hastalığı, solunum yolu enfeksiyonları veya metabolik bozukluklardan muzdarip bireyler sıklıkla ağız kuruluğuna bağlı ağız kokusu yaşarlar

Sinüzit, pnömoni, bronşit, polipler solunum yollarını etkiler ve ağız kokusuna neden olur.

Ağız kokusu ile ilişkili diğer yaygın hastalıklar arasında bademcik taşları, ağız enfeksiyonları ve diş eti hastalığı bulunur.

Antidepresanlar, yüksek tansiyon ilaçları ve antihistaminikler gibi bazı ilaçlar, tükürük üretimini azalttığı için ağız kuruluğu ve dolayısıyla ağız kokusuna açar.

 

 

AĞZINIZI TEMİZLEMEK İÇİN BUNLARI YEYİN

Bazı diş macunları, köpük oluşturan ancak temizleme faydası olmayan  sodyum lauril sülfat (SLS) içerir ki SLS’nin ciddi yan etkileri olduğu tespit edilmiştir.

Alkol bazlı ağız gargaralarını kullanmayın. Çünkü bunlar ağız kuruluğuna neden olabilir ve sadece bakterileri öldürmek yerine kokuları maskeleyebilir.

 

 

C vitamini yüksek olan meyveler ve sebzeler de ağızdaki plakayı azaltmaya yardımcı olur ve diş eti iltihabı riskini azaltır. Bu yiyecekler yüksek bir su içeriğine sahip olduklarından ağızda tükürük oluşumunu teşvik ederler, ağız boşalır ve kötü nefesi temizler.

Elma, kereviz, havuç  diş plağını uzak tutar. Sizin yerinize dişlerinizi fırçalar.

 

Kükürt bileşiklerini ortadan kaldırmaya ve oral bakterileri azaltmaya yardımcı olan polifenoller içerdiğinden yeşil ve siyah çayları içmeyi deneyebilirsiniz.