Ağız Kokusu İçin Kaşık Testi Yapın


ağız kokusu

Ağız kokusu kişiyi sosyal hayatta zor duruma düşüren bir hastalıktır. Ancak kişinin bunu kendi kendine anlaması için biraz çaba sarf etmesi gerekiyor.

Ağzınızın kokup kokmadığını tespit etmeniz için ilk yol eşinize dostunuza sormaktır.

“AĞZIM KOKUYOR MU?” KAŞIK TESTİYLE ANLAYIN

Eğer soracak kimseniz yoksa kaşık testine başvurmanız gerekiyor. Bunun için sadece 1 adet plastik kaşığa ihtiyacınız var. Kaşığı dilin arka kısmından ön kısmına doğru bastırarak sürükleyin. Ardından kaşığı koklayın. Bu test 3 kere yapılarak kokunun durumu saptanabilmektedir. Ayrıca koku, buruna tüp yerleştirilip içinde verilen nefes ile de anlaşılabilmektedir. Böylece akciğer nefesi tespit edilir

AĞZINIZIN KOKUP KOKMADIĞINI ANLAYACAĞINIZ DİĞER YOLLAR

Popüler inanışın aksine, nefesinizi elinize vererek ağız kokunuzu tespit edemezsiniz. Çünkü vücudunuz kendi kokunuzu algılayamayacak şekilde tasarlanmıştır. Duyularınız kendi nefesininizin kokusuna alışır.

Bunu anlamanın birkaç yolu var.

Birincisi ‘pamuk testi‘ dir: Dilinizin üst yüzeyini bir parça pamuklu gazlı bezle silin ve koklayın. Pamuklu bezde kötü bir koku ve sarımsı bir leke varsa ağzınız kötü kokuyordur.

İkinci olarak elinizin arkasını yalayın, 5-10 saniye kurumaya bırakın ve sonra yaladığınız yeri koklayın ya da arka dişlerin arasına bir diş ipi sokun.  Sonra diş ipini koklayın. Kötü kokular size ağzınızın koktuğunu gösterecektir.

Aynanın önünde durup dilinizi olabildiğince dışarı çıkarın. Dilinizin üzerinin beyazımsı olduğunu fark ederseniz, bu nefesinizin kötü koktuğuna birbir işaret olabilir.

Bilinenin aksine kötü koku mideden  gelmez.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.