Yeni Aldığınız Kıyafetleri Neden Yıkamalısınız?


Çok güzel yeni bir elbise aldın. Hemen giyip çıkmak istiyorsun. Ama size giymeden önce biraz daha sabırlı olmanızı ve giymeden yıkamanızı tavsiye ediyoruz. İşte nedeni;

Bunları öğrendikten sonra yeni aldığınız kıyafetleri hep yıkayacaksınız:

Yeni Aldığınız Kıyafetleri Neden Yıkamalısınız?HERKES DOKUNDU

İlk sebep oldukça açık: Sizden önce bir çok kişi mağazadaki  o kıyafete dokundu. Bu nedenle yeni aldığınız kıyafetler hiç de temiz değiller. Üzerlerinde bir çok insanın teri ve bakterisi var. Sadece dokunmakla kalmayıp, deneyenleri de düşünürseniz hemen çamaşır makinesine koşarsınız. Giydikleri yetmediği gibi yere bile atmış olabilirler…

ÜZERLERİNDE KİMYASALLAR VAR

Yeni çamaşırlarınızı yıkamanız için en büyük sebep üzerindeki kimyasal maddelerdir.  Üreticiler bu kimyasalları, fabrikadan mağazaya doğru giderken kıyafetlerin fazla deforme olmaması için kullanırlar. Bu kimyasallar aynı samanda gemide ya da çamaşırları taşımak için kullanılan kamyonda haşereleri önlemeye de yardımcı olur. Yani oldukça tahriş edicidir. Cildinize zarar verebilir.

FORMALDEHİT İÇERİRLER

Hassas bir cildiniz var mı? O zaman her zaman yeni kıyafetleri yıkamanız gerekir çünkü üzerlerinde kızarıklıklara neden olabilecek formaldehit vardır.  Formaldehit konfeksiyonda kullanılan tela malzemesinin ilaçlamasında da kullanılan bir malzemedir ve alerjen bir maddedir.

ÇOCUK KIYAFETLERİ MUHAKKAK YIKANMALI

Sizin cildiniz o kadar da hassas olmayabilir ancak çocuk kıyafetleri muhakkak yıkanmalı. Çünkü  bu kimyasallar çocuklar için özellikle zararlı.

ALDIKTAN SONRA MUTLAKA YIKANMASI GEREKEN KIYAFETLER

Hepsi olmasa bile en azından tene değen kıyafetleri kesinlikle yıkamalısınız. Aşağıda sizin için listeledik.

  • İç çamaşırı
  • Tişört
  • Yazlık giysiler
  • Çorap
  • Spor kıyafetleri
  • Şort
  • Mayo ve bikiniler 

Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe