Bu Videoda Ne Diyor? Yanny mi Laurel mi?


Yanny mi Laurel mi

Sosyal medya bu kez herkesin farklı duyduğu bir video ile çalkalanıyor. Kimi videodaki sesi Yanny olarak algılıyor, kimi Laurel olarak duyuyor? Peki ya siz? Hangisini duyuyorsunuz? Yanny mi Laurel mi?

Hatırlarsınız bir dönem hangi renk olduğunu tartıştığımız bir elbise vardı. Elbiseyi kimi mavi, kimi sarı görüyordu. Şimdi de onun gibi bir video kaydı ortaya çıktı.  Videodaki sesi kimi Yanny, kimi Laurel olarak algılıyor. Sosyal medyada fenomen olarak yayılan bu video aslında yıllar önce Vocabulary.com sitesine “Laurel” olarak kaydedilmiş bir video… Yıllar sonra bir öğrencinin bu ses kaydını dinleyip “Yanny” olarak duymasıyla video tartışılmaya başlandı.

ASLI LAUREL DUYULAN YANNY!

Peki aslında Laurel olarak kaydedilen bir ses neden Yanny olarak duyulur? Bunun sebebi ses dosyalarının sıkıştırılıp MP3 formatına getirilmesinden kaynaklanıyor. Ses dosyalarının sıkıştırılması, sesin bir kısmını kaybetmesi anlamına gelir. Laurel sesi de sıkıştırılınca ses spektrumunda bir kayıp yaşandı ve L sesinin E gibi duyulmasına, R’nin ise N’ye yaklaşmasına yol açtı. Olay bu kadar basit!

A post shared by pemmbe.com (@pemmbecom) on


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe